SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’de 6 Nisan Pazar günü Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbi maçla ilgili İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı yapıldı.

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü binasında, Vali Yardımcısı Aziz Mercan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Galatasaray Kulübü adına yönetim kurulu üyesi Necati Demirkol ve icra kurulu başkanı Lutfi Arıboğan, Fenerbahçe Kulübü adına da yönetim kurulu üyesi Yalçın Haker ile stat müdürü Ayhan Bak ile diğer yetkililer katıldı.

Kulüpler arasındaki anlaşma gereği konuk Fenerbahçe’nin taraftarlarının alınmayacağı Türk Telekom Arena’daki derbi maçta, bin 200 özel güvenlik, bin 794 de polis olmak üzere toplam 2 bin 994 güvenlik personelinin görev yapacağı bildirildi.

“GÜZEL BİR MAÇ OLMASINI DİLİYORUM”

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Necati Demirkol, dostluğun, kardeşliğin ön plana çıktığı, gerginlikten uzak, güzel bir maç olmasını dilediğini söyledi.

Türk Telekom Arena’nın organizasyon açısından örnek bir stat olduğunu anlatan Demirkol, şunları kaydetti:

“Bu güne kadar stadımızda herhangi bir sorun olmadı. Türk örf ve adetlerine göre, Galatasaray geleneklerine göre misafirlerimizi ağırlayacağız. Güzel futbolun konuşulduğu maç olmasını diliyorum. Bizim haysiyetimizin, namusumuzun bekçisi güvenlik güçlerimiz her zaman yanımızda. Provoke eden bazı spor yöneticileri ve futbolcular olduktan sonra güvenliğe de daha büyük iş düşüyor. Onun için herkesin hem söylemlerine hem de hareketlerine dikkat etmesi lazım.”

“TRABZON’DA YAŞADIĞIMI GİBİ HADİSELER OLMAZ”

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Haker de karşılaşmanın sorunsuz geçmesini temenni ederek, “Güzel bir maç olacağını umut ediyorum. İnşallah seyirci olayları, provokasyonlar olmaz. Trabzon’da yaşadığımız gibi hadiseler olmaz. Güzel bir şekilde maçımızı oynayıp döneceğiz” dedi.

Haker, sarı-lacivertli futbolcu Alper Potuk’un derbiyi kazanmaları halinde saha içinde saç ve sakallarını kestireceğine yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Onlar sosyal medyada konuşulan şeyler, hiçbir futbolcumuzun herhangi bir provokatif eyleminin olacağını sanmıyorum. Şampiyonluğa odaklandık. İnşallah bu maçı da en iyi şekilde geçip, mutlu sona bir adım daha yaklaşacağız” ifadelerini kullandı.