SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sergey Bubka’nın “Geçilemez” denilen 6,15 metrelik erkekler sırıkla atlama salon dünya rekorunu, 15 Şubat’ta 1 santimetre geliştiren Fransız sporcu Renaud Lavillenie, yeni hedefinin 6,20 metre olduğunu açıkladı.

Lavillenie, Dünya Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) Inside Athletics programında, Ukraynalı sırıkla atlama efsanesi Sergey Bubka’nın 20 yıllık salon dünya rekorunu kırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın Donetsk kentinde organize edilen salon etkinliğinde yaptığı 6,16 metrelik atlayışla açık hava ve salon dahil tüm zamanların en iyi derecesini elde eden Lavillenie, atlayışı sırasında çıtanın 4-5 santimetre üstünden geçtiğini gördüğünü belirterek, “Şu an 6,20 metreyi, belki de 6,23 metreyi atlayabileceğimi düşünüyorum. Galiba 6,20 metre iyi bir hedef. Kulağa çılgınca gelebilir çünkü bu tamamen yeni bir şey” diye konuştu.

Dünya rekorunu, Bubka’nın önceki rekora imza attığı Donetsk’teki aynı salonda kırmasının anlamlı olduğunu dile getiren 27 yaşındaki atlet, “Sırıkla atlama tarihi için bunun anlamı çok büyük. Rekor için uygun bir yer seçmek zorunda olsanız, burayı tercih ederdiniz. Her şey mükemmeldi. Rekordan birkaç dakika sonra bizzat Bubka tarafından tebrik edilmek de inanılmaz bir andı” ifadelerini kullandı.

Erkekler sırıkla atlama açık hava rekoru, 31 Temmuz 1994’te yaptığı 6,14 metrelik atlayışla hala Bubka’nın elinde bulunuyor.