SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ABD’nin Indianapolis kentine ilk profesyonel futbol takımını kazandıran Türk iş adamı Ersal Özdemir, Beşiktaş’ın eski futbolcusu Brezilyalı Kleberson’un da transferiyle kulübe ilk yılında şampiyonluk kazandırmak istiyor.

Türk iş adamı Özdemir, uzun yıllardır yaşadığı Indianapolis’te, şehrin ilk profesyonel futbol takımı Indy Eleven’ı kurdu. Takım, ABD’nin “ikingi ligi” diye nitelenen Kuzey Amerika Futbol Ligi’nde (NASL) mücadele verecek.

İki hafta sonra başlayacak lig öncesi transfer çalışmalarına hız veren Indy Eleven, Beşiktaş’ın eski oyuncularından Brezilyalı yıldız Kleberson’la 2 yıllık sözleşme imzaladı.

Özdemir, takım kurmak için 2013’ten bu yana çalışma yaptıklarını belirterek, futbola ilginin giderek arttığı kentte, Indy Eleven’ın kurulmasının sevinçle karşılandığını ifade etti.

– “Indy Eleven futbola ilgiyi artıracak”

ABD’de futbolun Avrupa’ya kısayla daha az popüler olduğuna dikkati çeken Özdemir, son dönemde ise futbolun gençler arasında tercih edilen bir spor haline geldiğini söyledi. Özdemir, “Geçmiş yıllara bakıldığında, ABD’de futbolun o kadar da ilgi uyandırmadığını görüyoruz. Şimdiki döneme baktığımızdaysa bunun biraz daha farklılaştığını söyleyebiliriz. Futbol, sosyal medyanın etkisi ve spor kanallarının da varlığıyla şimdi daha popüler hale gelmeye başladı. Indy Eleven da bu ilgiyi biraz daha artıracaktır” diye konuştu.

Özdemir, takımın ismini, titiz bir çalışma sonucunda belirlediklerini anlattı. Sahada yer alacak 11 kişinin Indianapolis’i temsil edecek olmasının yanında, Amerikan İç Savaşı’nda önemli bir yere sahip olan Indiana’daki 11’inci Gönüllü Piyade Alayı nedeniyle de 11 rakamını şehirle bütünleşen Indy ismiyle birleştirdiklerini ifade eden Özdemir, takımın ambleminde de Indianapolis şehrinin bayrağıyla kentteki Özgürlük Heykeli’nin yer almasına karar verdiklerini kaydetti.

– “Kleberson’un hem saha içinde hem dışında katkısı olacaktır”

Özdemir, sürekli mücadele eden, başarıya koşan bir takım oluşturmak istediklerine değinerek, ligin en iyi ekiplerinden biri olmayı hedeflediklerini ifade etti. ABD’ye futbolcu getirmenin zorluğuna işaret eden Özdemir, takıma uluslararası tecrübesinin yanı sıra karakteri olan oyuncuları da kazandırmak istediklerini anlattı.

“Her yıl şampiyonluk için mücadele edeceğiz” diyen Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beşiktaş’ın eski oyuncularından Brezilyalı Kleberson’u transfer ettik. Kleberson en son Philadelphia Union’da oynuyordu. Kendisi dünya çapında bilinen bir yıldız, birçok başarısı bulunuyor. 2002 Dünya Kupası’nda şampiyon olan takımın içerisinde yer aldı ve daha önce de Manchester United’da oynamıştı. Kleberson’un hem saha içinde hem de saha dışında takımımıza katkıları olacağını düşünüyorum. Bunun gibi oyuncuları getirmeye devam edeceğiz. Profesyonel takım kurmak gerçekten zor bir iş.”

– “İlk sezonda şampiyonluğun güzel olacağına inanıyorum”

Özdemir, ligin başlamasından önce bazı takımlarla hazırlık maçları oynayacaklarını belirterek, ileri dönemlerde Türk takımlarıyla da maç yapabileceklerini söyledi. Chicago Fire takımıyla ilerleyen günlerde hazırlık maçı oynayacaklarını ifade eden Özdemir, “Türk takımlarıyla dostluk maçı yapmamız tabii ki güzel olur. İleriye dönük elbette planlarımız var. Türk oyuncu bulabilirsek, buraya adapte olabilecek birilerini bulursak takımımızda düşünebiliriz. İlerleyen dönemlerde Türkiye’ye giderek orada kamp yapmak, takımlarla maç yapmak bizim için de iyi olacaktır” diye konuştu.

Özdemir, yeni takımlar için ilk sezonların her zaman zor olacağını vurgulayarak, her şeye rağmen ligi zirvede tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Özdemir, “Sonuçta takım yeni bir takım, oyuncular birbirleriyle fazla oynamamışlar, birbirlerini yeterince tanımıyorlar ama başarılı bir şekilde adapte olurlarsa ilk yılda şampiyonluğun çok güzel olacağına inanıyorum. Yani hedefimiz şampiyonluk” ifadesini kullandı.