SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe şampiyon

Eskiden lig sonlarına doğru lig lideri için başlıklar atardık.

“Şampi” derdik de “yon” sözünü bir türlü koyamazdık kelimenin sonuna. Çünkü genellikle lig lideri ile lig ikincisi arasında bazen de üçüncüsü arasında pek büyük puan farkları olmazdı. Bu yıl öyle değil ama. Fenerbahçe, kendi sahasında Bursaspor'u yendikten sonra çok rahat yazıyorum; Fenerbahçe şampiyon. Ve iddia ediyorum ki, Fenerbahçe önümüzdeki hafta oynanacak derbiyi de kazanırsa, aradaki puan farkını tarihi farka çıkarır. Galatasaray camiası nasıl 6-0'lık yenilgiyi unutamıyorsa, derbiyi kaybetmesi halinde aradaki puan farkını da asla unutamaz. Tarih yazmak sözle olmuyor. İşte böyle oluyor. Bu yüzden Fenerbahçeli futbolcuları tek tek kutlamak isterim. Hakikaten müthiş futbol oynuyorlar.

FUTBOL resitali sunuyorlar. Önceki gün Bursaspor maçında da futbol olarak öyle olmadı ama sonuç olarak oldu. Maç başladı. Eğer şans yaver gitse, ilk 10-15 dakika içinde maç 6-7 farka çıkabilirdi. Ama ne yazık ki şans yaver gitmedi. Olsun, önemli değil. Önemli olan oynanan futbolu gördükten sonra tribünleri terkederken seyircilerin nasıl zevk aldıklarını görmekti. Şükrü Saracoğlu'ndan çıkarken o mutluluğa da tanık oldum. Bu yüzden de diyorum ki, bu saatten sonra Fenerbahçe'nin şampiyonluğu kaybetmesi mucize olur. O mucizeyi gerçekleştirecek ne bir G.Saray var, ne de Beşiktaş… Bu yüzden şampiyonluğun hayırlı olsun Fenerbahçe…

Taraftardan ricam var!

Bu pazar Galatasaray-Fenerbahçe derbisi var.

Derbiler her sonuca açıktır. Galatasaray kazanabilir. Beraberlik de olabilir. Fenerbahçe'nin derbiyi alması da sürpriz sayılmamalı. Ama sonuç ne olursa olsun, bu derbide sadece futbol konuşulsun. Galatasaray seyircisinin bu yıl maşallahı var. Hiç sahası kapanmadı. Dilerim hiç de kapanmaz. Ama kötü tezahürat nedeniyle ceza sınırına dayandılar. Derbide kötü tezarühat yapmaları halinde saha kapatma cezası geliyor. Bu maçta da kötü tezarühat olmaması mümkün değil. Ama olası bir Fenerbahçe galibiyetinde tansiyon yükseldikçe yükselecektir. Seyirci, daha önceki maçlarda olduğu gibi futbolcuları yuhalayacak, Mancini ve yönetimi istifaya davet edecektir. Korkarım ki, bu istifa çağrılarının dikkate alınmaması Galatasaray seyircisini adeta barut fıçısına çevirecektir. Böyle bir durumda seyircinin gözü hiçbir şeyi görmez. Sahaya da dalar, pet şişe de yağdırır. O zaman saha kapatma cezası daha da uzayacaktır. Şampiyonluk şansını mucizelere bırakan G.Saray, sahası uzun süre kapanırsa ikincilikten bile olabilir. Bu yüzden seyircinin çok akıllı olması lazım. Tahriklere kapılmamalılar. Sonuçta bu bir derbi maçı. Bir kazananı ve bir kaybedeni olacaktır. Ya da beraberlik olacaktır. Ama ne olursa olsun, sonraki haftaları, ikinciliği düşünmeleri gerekir. Aman ha, sakın tahriklere de kapılmayın. Çünkü ikinci olan bu sene direkt olarak Şampiyonlar Ligi'ne katılacak.

Teknik direktör olsa daha iyi

Sergen Gaziantep'e gittiğinde kalıcı olmasını en çok isteyen bendim. Hatta orada gece hayatı olmadığı için Sergen'in uzun süreli olmadığını yazan da yine bendim.

Haklı çıkmak istemezdim ama ne yazık ki haklı çıktım. Şimdi Beşiktaş camiasından kulağıma gelen dedikodulara göre, Sergen Yalçın şimdiki Sportif Direktör Önder Özen'in yerine getiriliyormuş. Aslında Sergen, çok yetenekli bir isim. Gördünüz, Gaziantepspor'a geldi geleli takım kimliğine kavuştu. Tıkır tıkır top oynamaya başladı. İnanın bana Sergen Yalçın teknik direktörlük yaşamına devam etse Fatih Terim gibi başarılı bir teknik adam olup çıkabilir. Ama ne yazık ki o teknik adamlık yerine sportif direktörlüğü tercih etti. Hoş, orada başarılı olmaz mı? Tabii ki olur. Ama onu teknik adam olarak görmek daha bir başkta olurdu. Bundan sonra kararını verecek. Yaşamına sportif direktör olarak mı devam edecek yoksa teknik direktörlüğe dönecek mi? Eğer tenkik adamlığa dönerse en büyük destekçisi tıpkı Gaziantep'te olduğu gibi yine ben olacağım.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek