SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Halterde 6 Avrupa ve 2 dünya rekoru kıran olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan, doping yaptığı iddiasıyla aldığı cezanın ardından 5-12 Nisan tarihlerinde İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenen Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası’yla podyuma geri dönüyor.

İsrail’de 48 kilogramda yarışacak milli halterci Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doping yaptığı iddiasıyla aldığı cezanın ardından podyumlara geri dönmeye hazırlandığını belirterek, zor günlerin artık geride kaldığını söyledi.

Yaşadığı olumsuzları aşarak tekrar spora dönmenin zor olduğunu ancak yöneticilerin ve antrenörünün desteğiyle bunu başardığını anlatan Taylan, “Özellikle haksız bir ceza aldıktan sonra zor günler geçirdim. Ancak azmedip geri döndüm” dedi.

-“Haksız yere 3 yıl podyumlardan uzak kaldım”

Taylan, İsrail’de düzenlenecek Büyükler Avrupa Şampiyonası’yla podyuma geri döneceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“6-7 aydır yarışmada iyi bir derece çıkarabilmek için yoğun bir antrenman programı sergiledik. İnşallah sonuçlar iyi olur. Hedefim madalya alabilmek. Günümde olursam daha da iyi sonuçlar gelebilir. İnşallah hayırlı bir sonuç bizi bekliyor. Haksız yere 3 yıl podyumlardan uzak kaldım. Ama elimden gelen mücadeleyi verdim. Gerek mahkeme sürecim gerekse o ağır travmayı atlatmak için yoğun çaba harcadım. Bu çok da kolay olmadı. Halterin hayallerimde, kalbimde çok farklı bir yeri var. Çünkü hayatımın yaklaşık 20 yılını ben bu spor için harcadım. Mutlaka sıkıntılar da yaşadım ama Türk sporuna büyük başarılar kazandırdım; olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında. Kariyerini dünya rekorlarıyla süslemek her sporcuya nasip olmaz. Rabbim bana nasip etti. İnşallah güzel bir final yapmayı da nasip eder.”

Halterin özellikle bayanlar için ağır bir spor olduğuna dikkati çeken Taylan, sporu olimpiyatlarda yarıştıktan sonra bırakmayı istediğine belirterek, “Olimpiyatlarda güzel bir jübile neden olmasın. Her sporcunun hayalinde olimpiyat madalyası alarak nokta koymak vardır. İnşallah 2 yıl içerisinde artık sporu bırakmayı istiyorum. Ülkeme vefa borcum var. Tekrar dünya ve Avrupa şampiyonu olup, o eski, güzel günleri yaşamak, insanlara sevinç gözyaşları döktürmek istiyorum. Bunu başaracağıma inanıyorum.”

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) tarafından doping yaptığı iddiasıyla 26 Ekim 2011 tarihinden geçerli olmak üzere 4 yıl men cezasına çarptırılan Nurcan Taylan, 2012 Londra Olimpiyatları’na katılamamıştı. Cezası 2012 Ekim’de 2 yıla düşürülen Taylan, 26 Ekim 2013 tarihinden sonra müsabakalara katılmaya hak kazanmıştı.