SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA’nın Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlediği UEFA’nın 38. Olağan Kongresi’nde önemli yeni kararlara imza atıldı.

Toplantıda, UEFA’nın yeni organizasyonu “Uluslar Ligi”, üye 54 federasyonun oy birliğiyle kabul edilirken, şike, rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede “oyunun bütünlüğü için Avrupa futbolunun birliği” adında 11 maddelik yeni çözüm projesi onaylandı.

UEFA Uluslar Ligi, ilk olarak 2018 ile 2022 yılları arasında erkeklerde A Milli Takım düzeyinde başlatılacak. Organizasyon, milli takımlar arasında yapılan dostluk maçlarının yerini alacak.

Organizasyonda başarılı takımlar 2019 ile 2021’de üst lige çıkarılırken, başarısız olanlarsa alt lige düşürülecek.

UEFA Uluslar Ligi’nde başarılı milli takımların UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine kalma şansı daha da artacak ve söz konusu turnuva Euro 2020’ye katılacak takımların belirlenmesinde etkin rol üstlenecek.

Turnuvanın nihai formatı henüz belirlenmezken, üye federasyonlar nezdinde yapılacak görüşmelerin ardından son halini alacak.

Yeni formata göre, UEFA Uluslar Ligi’ne katılacak 54 takım, UEFA’nın yaptığı milli takımlar sıralamasına göre 4’lü gruba ayrılacak ve turnuvada üst gruplara yükselenler veya şampiyon olan ülke, EURO play-off’larına doğrudan katılmaya hak kazanacak. Euro 2020’den önce ayrılan gruplar da kendi içinde 3’lü ve 4’lü alt gruplara ayrılacak ve birbirleriyle 2018 yılının eylül ve kasım ayları arasında 4 ila 6 karşılaşma oynayacak.

UEFA’nın, bu yeni organizasyon sayesinde milli takımlar arasında düzenlenen dostluk maçlarına daha fazla önem verilmesi amaçlanıyor. Turnuvanın maç takvimi üye federasyonlarla yapılacak müzakerelerin ardından açıklanacak.

ŞİKE, RÜŞVET VE YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE 11 MADDE

Toplantıda şike, rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede daha sert tedbirler içeren 11 maddelik yeni bir tasarı da kabul edildi. Buna göre eğitim, düzenleme, rapor etme, kanunların uygulanması ve ağır cezalar olmak üzere 5 ana kısma ayrılan yeni çözüm önerileri, şu başlıklar altında toplandı:

– Federasyonların, ülkelerindeki futbol ailesinin korunması için uyumlu bir plan dahilinde eğitimler vermesi

– Düzenlemeleri uygun hale getirmek (asgari standartlar belirlemek ve zaman aşımını kaldırmak)

– Rapor verme sistemini yürürlüğe koymak

– Üye ülkelerdeki kanun uygulayıcı kurumlarla işbirliği yapmak

– Şikeye bulaşmış şahıslara ağır cezalar vermek

Yeni uygulamaya göre, UEFA, ülke federasyonlarının her birine “bütünlüğü sağlamakla sorumlu yetkililer” ve organizasyonlarda mücadele edecek kulüp ve takımlara dağıtmaları için “Fark et, reddet, rapor et” ismindeki kampanyayla ilgili gereçler gönderecek.

Bütünlüğü sağlamakla sorumlu yetkililer, şike şüphesi olan maçlarla ilgili futbol mercileri ve kanun uygulayıcılarla sürekli irtibat halinde olacak. Bu yetkililer UEFA yönetimiyle de bilgi alışverişinde bulunacak. Bahis Sahtekarlığını Tespit Sistemi (BFDS) ve bütünlük yetkililerin ağına ek olarak 4 dilde hizmet veren bir telefon hattının yanı sıra 1 Temmuz’dan itibaren rapor etme sistemini desteklemek için “uefa.org” altında 7 dilde yayın yapan bir internet sitesi açılacak.

FEDERASYONLAR 600 MİLYON AVROYU PAYLAŞACAK

Toplantıda kabul edilen “HatTrick 4” adındaki finansal bölüştürme şemasına göreyse UEFA, üye federasyonların faaliyetleri ve uzun vadeli yatırımlarını desteklemek için 600 milyon avro tahsis edecek. EURO 2016’ya katılacak 24 takıma da 301 milyon avro dağıtılacak. Bu çerçevede, finallere gitme hakkı kazanan takımlara 8’er, şampiyonluğa ulaşan takıma ise 27 milyon avro verilecek.