SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlerbirliği ve Kulüpler Birliği Başkanı İlhan Cavcav, AA muhabirine, UEFA’nın 38. Olağan Kongresi’nde üye 54 federasyonun oybirliğiyle alınan “UEFA Uluslar Ligi’nin 2018 ile 2022 yıllarında erkeklerde A Milli Takım düzeyinde başlatılması” kararınını değerlendirdi.

UEFA’nın kararının uluslararası rekabeti artıracağı ve ülke futboluna olumlu yansıyacağını düşündüğünü ifade eden Cavcav, maç trafiğinin artması durumunda ise Gençlerbirliği gibi kulüplerin problemler yaşayabileceğini kaydetti.

Kararın “kulağa hoş geldiğini” ancak Gençlerbirliği gibi kadrosunda ülke milli takımlarında forma giyen futbolcu sayısı fazla takımlarda oyuncuların maç trafiğini artırabileceği endişesini taşıdığını dile getiren İlhan Cavcav, “Milli takımlarında forma giyen futbolcuları transfer ederek, Türkiye’ye elit oyuncuları getirmeye çalışıyoruz. Sonuçta ülkelerinin seçkin futbolcuları ve futbolumuza katkı sağlıyorlar” dedi.

Milli maç trafiğinin mevcut durumda bile kulüpleri zaman zaman zorladığını kaydeden İlhan Cavcav, şöyle devam etti:

“Uluslararası rekabetin artması ve milli takımımızı daha fazla izleyecek olmak elbette bir futbolsever olarak beni mutlu eder. Futbolcularımızın uluslararası deneyimleri artacak sonuçta. Ama bizim gibi ülkesinde milli olan futbolcuları kadrosuna katmaya özen gösteren takımları farklı arayışlara da yönlendirebilir bu karar. Yabancı transferinde milli olmayan oyuncuların seçilmesi ise futbol kalitemizi düşürecektir. Hassas bir denge ve planlanması çok iyi yapılmalı.”