SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Los Angeles Clippers’ta forma giyen Hidayet Türkoğlu, NBA’de hedeflerinin henüz bitmediğini söyledi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Hidayet Türkoğlu, Los Angeles Clippers’ta oynamaktan dolayı kendini çok iyi hissettiğini belirterek, “Bana bu fırsatı verenlere minnettarım. Ben de üstüme düşeni yapmak için sahaya çıkıp elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Umarım yapıyorumdur ve yapmaya da devam edeceğim” dedi.

Sezon başında Fenerbahçe Ülker ile adı anılan yıldız oyuncu, koyu bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu ancak NBA’de daha yapmak istediği şeylerin bulunduğunu dile getirdi.

Fenerbahçe’den teklif gelip gelmediği yönündeki soruyu yanıtlayan Hidayet, “Çok koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım ve aslında takımın bir parçası olmayı da isteyebilirdim. Ancak şu anda farklı hedeflerim var, gitmeden önce yapmak istediğim çok şey var. Aslında geri dönmeyi de çok istemiyorum” diye konuştu.

Hala sarı-lacivertli kulübün yöneticileriyle konuştuğunu ve takımın büyük hayranı olduğunu kaydeden tecrübeli basketbolcu, şunları söyledi:

“Bunu her zaman onlara da söylüyorum. Ama önce buradaki hedeflerime ulaşmam lazım, ondan sonra eğer sağlıklıysam belki gidip oynayabilirim. Aslında oynamayı isteyebilirdim. Ama bunu yapacak zamanım da yok. NBA’de bu sezon biz şampiyon olursak seneye dönebilirim. Belki birkaç yıl sonra olur. ‘Seneye döneceğim veya ondan sonraki sene döneceğim’ gibi kesin bir şey diyemem. Her şeyi akışına bırakıyorum ve bir gün o harika kuruluşun bir parçası olabilirim.”

Anadolu Efes’te büyüdüğünü de hatırlatan Hidayet Türkoğlu, “Oradan da sürekli beni arıyorlar. O yüzden tercih yapmak çok zor olacaktır” ifadelerini kullandı.

NBA’DE ŞAMPİYONLUK ŞANSLARI 

NBA’de şampiyonluk şanslarını değerlendiren Hidayet, sonuna kadar gitmeye çalışacaklarını söyledi.

“Şampiyon olabilir misiniz?” sorusuna “Neden olmasın?” yanıtını veren yıldız oyuncu, “Her türlü imkanımız var. Her oyuncunun başarılı bir duruşu var. Bizi destekleyen kocaman bir hayran kitlemiz var. Bu şartlarda sadece ritmimizi ve havamızı bulmamız lazım. Umuyorum ki o zaman her şey yolunda gidecek” ifadelerini kullandı.

Şampiyonluk yolunda rakiplerin kimler olacağı yönündeki soruyu Hidayet Türkoğlu, şöyle yanıtladı:

“Aslında çok takım var. Zor bir mücadele olacak. Batıda 8 takımın hedefi aynı. Diğer rakiplerin hedefi veya düşünceleri çok önemli değil. Bizim neyi hedeflediğimiz önemli. San Antonio Spurs ve Oklahoma City Thunder çok iyi gidiyor. Umarım play-off’ların başında onlarla karşı karşıya gelmeyiz.”

Takımdaki konumunu değerlendiren tecrübeli basketbolcu, “Şimdiye kadar iyi olduğumu düşünüyorum ve daha da iyi olacağımı umuyorum. Amacım iyi olmak ve elimden gelenin en iyisini yapmak. Önümüzdeki yıl da umuyorum ki daha da iyi olacağım ve o an için hazırlıklı olmaya çalışıyorum. Adımı söyledikleri zaman hazır olmayı umuyorum ve o zaman gerçekten de buna hazır olacağım” diye konuştu.

NBA kariyerindeki en özel anların ne olduğu yönündeki soru üzerine Hidayet Türkoğlu, “NBA’deki her an benim için özeldi. Bu fırsat elime geçtiği için çok mutluyum. Bu nedenle her gün Allah’a şükrediyorum. Oynamayı bırakıp döndüğümde de bütün harika anılarımı hatırlayacağım” diye konuştu.

Kariyerinin sonunda ne yapacağı yönündeki soruya Hidayet Türkoğlu şu yanıtı verdi:

“Büyük ihtimalle Orlando’ya dönüp orada yaşarım, ara sıra evime gider gelirim ve saha dışında birkaç şey yapmaya çalışıp, zamanımın tadını çıkarırım. Beni kimsenin yayıncı olarak isteyeceğini sanmıyorum. Benim yayıncı olmam akla gelen son seçenek. Onu bir kenara koyalım. Bilmiyorum, zamanı geldiğinde belki antrenörlük yapabilirim veya bir ofiste çalışabilirim, ama kesinlikle yayıncılık olmaz.”

“2014 DÜNYA KUPASI’NDA TÜRKİYE’NİN ŞANSI ÇOK BÜYÜK”

Geçtiğimiz günlerde milli takım kariyerini sonlandırdığını açıklayan Hidayet, 2014 Dünya Kupası’nda mücadele edecek A Milli Takım’ın şansının da çok yüksek olduğunu ifade etti.

Çok iyi oyunculardan kurulu milli takımın başında kimyası tutan bir başantrenörün olacağını vurgulayan yıldız basketbolcu, “Eninde sonunda takım ile kimyası tutan yeni bir koçları olacak. Çok güzel işler ortaya koyacaklardır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmasının güzel bir olay olduğunu kaydeden Hidayet Türkoğlu, “Bu organizasyon şahane olacak. Özellikle de 2010 yılında Türkiye’de ev sahipliği yapmamızın ardından. Erkek basketbol söz konusu olduğunda hayran kitlesi epeyce büyüdü. Umarım daha da büyür ve basketbol, futbolun yanında bir numaralı spor dalı haline gelir” diye konuştu.

DİĞER TÜRK OYUNCULARIN PERFORMANSI 

NBA’deki diğer Türk oyuncuların performansını değerlendiren Hidayet Türkoğlu, “Harika bir iş çıkarıyorlar. Ersan ve Ömer, sakatlanmadan önce çok daha fazla maça çıkıyordu. Utah’ta oynayan Enes de çok iyi gidiyor. Bu ligde son birkaç yılım ve onların ülkemizi temsil edecek olması güzel bir şey” diye konuştu.

NBA’in Türk gecesinde Milwaukee Bucks’tan Ersan İlyasova ile karşılıklı olarak oynamasını değerlendiren tecrübeli oyuncu, “Bu her zaman özel bir şey. Gençler ile karşılıklı oynamak, onları görmek, nasıl geliştiklerini görmek, onların iyi oyuncular olduğunu görmek, bu hep özel bir şey. Ayrıca hayranlar ile birlikte olmak da öyle. Türkler de maçlara gelip bizi destekliyorlar ve bu bizim için her zaman özel bir gece” ifadelerini kullandı.