SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA’nın bugün Kazakistan’da düzenlenen kongresinde Başkan Platini ve Genel Sekreter Infantino, Trabzonspor’a şampiyonluk kupasının verilmesi konusunda UEFA’nın herhangi bir müdahalesi olmayacağını resmen açıkladı.

UEFA Başkanı Michel Platini, dün yaptığı basın toplantısında tıpkı Genel Sekreter Gianni Infantino gibi Fenerbahçe’yle ilgili şike sürecinin sona erdiğini, dosyanın kapandığını ve TFF’nin Fenerbahçe’yi şampiyon ilan etmesi ile ilgili kararının da TFF’yi ilgilendirdiğini, bunun kendilerinin sorunu olmadığını açıkladı.

Bugünkü basın toplantısında da Infantino’nun bir gün önceki açıklaması ile ilgili ne düşündüğü sorulan Platini, “Burada sözü Gianni’ye bırakıyorum. Biliyorumki yine aynı yanıtı verecek” karışılığını verdi.

Platini’nin bu açıklaması üzerine sözü alan Infantino, bir gün önce yaptığı açıklamayı aynen tekrarlayıp, “Biz Fenerbahçe’ye iki yıl, Beşiktaş’a da bir yıl ceza verdik. Dosyanın tüm aşamaları tamamlanmıştır. Bundan sonrası kişilerle ilgili kısımdır. Orada da CAS’ın gerekçeli kararını bekliyoruz. Ona göre bir değerlendirme yapacağız” diye konuştu.

PLATINI: “BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK” Bunun üzerine yeniden Platini’ye şike süreciyle ilgili “UEFA ile Türk yargısı Fenerbahçe’ye ceza verdi. TFF ise vermiyor. Şampiyonluk kupasını Trabzon’a göndermiyor. Bu konuda TFF’ye bir baskı yapacak mısınız?” sorusu yönetildi.

Platini bu soruya, “Biz kendi sorumluluk alanlarımızdan sorumluyuz. Gerisi ulusal federasyonlara kalmıştır. TFF’nin veya başkanının ne yapacağını gidin onlara sorun. Biz karışmayız. UEFA olarak biz üzerimize düşeni yaptık.” yanıtını verdi.

UEFA’DAN ŞİKEYE AF YOK UEFA, şikeyi önlemek adına yeni bir karar daha aldığını bildirirken, şikeyle mücadele konusunda ülke federasyonlarına gönderdiği 11 maddelik bildirinin onaylandığını da açıkladı.

UEFA, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan yıllık kongresinde bahis ve şikeyle mücadele konusunda 54 üye federasyonuna daha önce 11 maddelik bir bildiri gönderildiğini açıkladı. Ayrıca, ülke federasyonlarının belirtilen tüm maddeleri kabul ettiğine de vurgu yapıldı.

UEFa'nın hazırladığı 11 maddelik bildiride, ülke federasyonlarının şikeyle mücadele konusunda,emniyet teşkilatıyla işbirliği içinde olmasını, şike cezasının yasalarla belirlemesini, şikeye karışan futbol aktörlerinin ağır cezalara çarptırılmasını, kulüplere de puan silme veya ligden düşürme konusunda yaptırımlar uygulanması gerektiğini yineledi.

UEFA, kulüplerin kendi adlarına çalışan kişiler ile alakalı şikeye bulaşması halinde cezadan muaf olunmayacağını da belirtti. UEFA hukuk komitesi ikinci başkanı Aleksander Ceferina tarafından Astana’daki kongrede açıklanan bildiride, “UEFA şikeyle mücadelede kendi disiplin talimatlarını yeniden gözden geçirmiş ve şike suçunu zaman aşımına bakmaksızın değerlendireceğini karara bağlamıştır” ifadelerine yer verildi.

UEFA ayrıca, şikeyle mücadele konusunda disiplin talimatlarının gözden geçirdiğini de duyurdu.

Yayınlanma Tarihi:11:52,