SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sarı lacivertliler şimdi nasıl bir yöntem izleyecek? Gelin bu sorunun yanıtına bir göz atalım. Fenerbahçe'nin bundan böyle izleyeceği yol haritasına nasıl olacak?

Fenerbahçe, şike süreci boyunca savunmalarını, “Suçsuz oldukları ve kulübe komplo kurulduğu” tezi üzerine kurmuşlardı.

Ve bu tezlerini de şu ifadeyle dile getiriyorlardı: UEFA polis fezlekesiyle Fenerbahçe'yi cezalandırdı.

Davanın 3 ayağı vardı. 1- Adli yargı. 2- TFF'nin sportif yargısı. 3- UEFA'nın sportif yargısı.

Fenerbahçe, TFF'nin (2 yönetici ceza aldı ama) yargılaması dışında diğer iki davayı kaybetti. Kulüp 2 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezası alırken, Yargıtay Aziz Yıldırım ve yöneticilerin aldığı hapis cezalarını onadı.

Ve bu kararla birlikte, “Herşey kapandı, bitti, UEFA şimdi hem kişilere ceza verecek, hem de TFF'den Fenerbahçe'yi cezalandırmasını istiyecek” yorumları yapılmaya başlandı.

AZİZ YILDIRIM VE TOLGA DENİZ AYTÖRE AVRUPA PARLAMANTOSU ÜYERLERİYLE Ama Fenerbahçe kozunu saklı oynuyordu. Kimi zaman gözlerden kaçtı, kimi zaman ise gazete manşetlerini süsledi. Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşı Deniz Tolga Aytöre sık sık, Hollanda'ya uçuyor, Avrupa Parlamentosu üyeleriyle görüşmeler yapıyordu. Bu görüşmelerde, Özel Yetkili Mahkemeler, Fenerbahçe'nin yargılanması gibi konular gündeme geliyordu. Özellikle “Yeniden yargılama” üzerinde duruluyordu. Bu konu çok önemliydi çünkü sarı lacivertliler “Yeniden yargılama” kararı alınması ile birlikte “Şike davası”nın tepeden tırnağa değişeceğine inanıyorlar. Ve bunun için de hem Avrupa Parlamentosu'nda, hem de UEFA'da nabız yokluyorlardı.

“Herhangi bir kuruma resmi bir başvuru var mı?” sorusuna verilen yanıt oldukça ilginçti: Gayri resmi olamaz mı? Nabız yoklanamaz mı?

Bu yanıtın açılımı aslında çok net: 1- Fenerbahçe, önümüzdeki sezon Avrupa Kupaları'na katılma için çabalarını sürdürüyor. 2- Bunun için ilk adım, “Platini'nin bu açıklaması oldu. 3- İkinci ve büyük adım ise “Yeniden yargılama” kararının çıkması olacak. 4- Bu kararla birlikte Fenerbahçe bir kez daha UEFA'ya itiraz etme şansını elde etmeyi planlıyor. 5- UEFA bu itiraza “Hayır” derse o zaman İsviçre mahkemelerinde büyük dava başlayacak.

Bütün bunlar hayata geçer mi? Hep birlikte bekleyip göreceğiz.