SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1 takımlarından McLaren-Mercedes’in pilotu Jenson Button, Red Bull-Renault takımının son 4 yıldır şampiyon sürücüsü Sebastian Vettel’in 2014 otomobillerinin çıkardığı sesini “Berbat” olarak nitelemesi sonrası “Mutlu olmayanlar gidip başka bir yerde yarışabilir” dedi.

Formula 1 sezonunun açılış yarışı Avustralya Grand Prix’sine, aracındaki arıza nedeniyle 4. turda yarışa veda eden Alman pilot Vettel, Autosport dergisine yaptığı açıklamada, yeni otomobillerde 2.4 litre hacmindeki V8 motor yerine kullanılan 1.6 litrelik turbo beslemeli V6 motorların sesini eleştirdi.

Laureus Vakfı tarafından “Yılın Erkek Sporcusu” ödülüne layık görülen 26 yaşındaki sporcu, yeni araçlarla ilgili şunları söyledi:

“Berbat. Yarışı pitten izledim, barlar bile oradan daha gürültülü. Bana göre bu taraftarlar için de iyi değil. Formula 1’in göz alıcı olması gerektiğini düşünüyorum ve ses de en önemli konulardan biri.”

6 yaşındayken antrenman turlarını izlemeye gittiği Formula 1 araçlarının sesini hala hatırladığını belirten Vettel, “Otomobillerin ne kadar gürültü çıkardığını ve yakınınızdan geçerken zeminde meydana gelen titreşimi hatırlıyorum. Şu an bunlara sahip olmamamız utanç verici” ifadelerini kullandı.

McLaren-Mercedes’in Büyük Britanyalı pilotu Jenson Button ise yeni motorların sesi ve yakıt tasarruf tedbirlerini eleştiren Vettel’in aksi bir görüş sergiledi.

2009 şampiyonu Button, kimsenin kimseyi zorla Formula 1’de tutmadığını dile getirerek, “Pilotlar, araçların sesine ve nasıl hissettirdiğine bakmaz. Bitiş çizgisini ilk sırada geçen yarışı kazanır. Otomobilin sesini ya da nasıl göründüğünü önemsemezsiniz. Tek önemsediğiniz dünyanın en iyilerini yenmektir. Mutlu olmayanlar gidip başka bir yerde yarışabilir” dedi.

Sezon öncesi testlerinde kötü bir performans sergileyen, Avustralya Grand Prix’sine de ancak 13. sıradan başlayabilen Vettel, yaşadığı teknik bir problemden ötürü 4. turda yarıştan çekilmişti.

Button, Mercedes’in Alman pilotu Nico Rosberg kazandığı sezonun ilk yarışını, ikinci bitiren Red Bull’dan Daniel Ricciardo’nun, otomobilinde yönetmeliğin izin verdiğinden daha fazla yakıt bulunduğu için diskalifiye edilmesiyle üçüncülüğü elde etmişti. Button’ın takım arkadaşı Kevin Magnussen ise ikinci olmuştu.

Yayınlanma Tarihi:15:55,