SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

BALIK BAŞTAN KOKAR

27 Mart 2014

Sporda, özellikle de takım oyunlarında düzen bir kez bozulursa, onu yerine oturtmak gerçekten zor olur. Nasıl ki diş macununu tüpten sıktıktan sonra bir daha asla geri sokamazsınız, takım düzeni içinde de dişliler bir kere arıza yaparsa, onu tamir etmek neredeyse imkansızdır. Tüm bunları Galatasaray'da yaşananları gördükten sonra söylüyoruz. Mancini'nin gelişi ile birlikte kaybolan düzen hedeflerden bir bir uzaklaşılması sonucu iyice bozuldu. Üç kupa hedefinden şampiyonlar ligine havlu atıldı. Lig neredeyse imkansız gibi gözüküyor. Son Bursa maçı ile de kupanın da tehlikeye atıldığını söylemek sanırım hiç yanlış olmaz.

Peki böylesine iddialı bir takım neden bu hale geldi? Son haftalarda sergilenen Galatasaray'a yakışmayan mücadele fakiri futbol nereden kaynaklanıyor. Bu soruların cevabı çok basit. Türkçemiz de güzel bir özlü söz var Balık baştan kokar diye. Bakın Galatasaray yönetiminde yaşananlara cevabı hemen bulursunuz. Takım bağıra bağıra kötü gidiyor, yönetimde uçaktaki yer kavgası var. Futbolu bilmiyorum diye göreve gelen sayın başkan, futbolu öğrendiğini sanıp, deneyimli yöneticileri görevden uzaklaştırıp, yanına hık deyicileri toplayınca işler git gide içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Fatih Terim gibi, Türk futbolunu ve yapısını iyi bilen lider bir hocayı gönderip, yerine ülkeyi hiç tanımayan, fantezilerin peşinde koşan bir İtalyan'ı getirirseniz olacağı da budur. Her hafta sahaya sürüyen değişik kadrolarla, takım devamlılığı nasıl sağlanabilir? Bu soruya cevap verebilecek bir babayiğit vara buyurun beri gelsin. En büyük silahlarını küstürüp, yabancılara farklı, yerlilere farklı davranış gösterirsen ortada takım çi dayanışma kalır mı? Sinyor Mancini şimdi de çıkmış, bu takımı ben kurmadım, sabır göstermek gerekir. Ben buraya çalışmaya geldim. Protestoya tahammül edemem. Bırakır giderim gibi söylemlerde bulunuyor. Sanki burası babasının çiftliği. Birileri çıkıp ona burasının Galatasaray olduğunu ve burada başarısızlığın asla kabullenemeyeceğini anlatmalı. Eğer kulüp içinde böyle birisi varsa tabii. Mancini ne istiyor? Bu kadar rezillikten sonra taraftar sus pus tribünde oturup takımı desteklemeye devam mı etsin? Onun yaptıklarına seyirci mi kalsın? Kendi ülkesinde bile bunu kabul etmezler. Biz İtalyan teknik adamları savunma uzmanı diye tanırız. Ama Mancini'nin Galatasaray'ının savunması adeta yol geçen hanı. Bakın Muslera'nın maçlardaki suratına ne demek istediğimi anlarsınız. Son Bursa maçında savunmanın temel direği Semih'i bir devre kenarda oturtup, sonra kurtarıcı diye sahaya sürmeyi anlayan bir kişi varsa söylesin.

Tabii ki tek suçlu Mancini değil. Galatasaray'ı şimdiye dek yaptığı tutarsız uygulamalarla bu noktaya götürüp yönetim bunun hesabını mutlaka vermeli. Alarm zilleri çoktan çalmaya başladı. Bu iş öyle toplantılar yapıp futbolculara güven mesajları vermekle düzelmez. Siz işleyen tekere çomak sokarsanız, sonucuna katlanmak zorundasınız. Bakın düne kadar çok güvendiğiniz tribünlerde homurtular başladı bile. Korkarım Arena'da kaybedilecek bir Fenerbahçe derbisi kaosu daha da büyütür. Kulüp içi muhalefetin de iyiden iyiye yoğunlaştığı haberleri geliyor kulağımıza. Görünen o dur ki yönetim ile Manci'nin el ele valizlerini toplamaya doğru hızla koştukları. Bu hal ve gidişle de bu sonuç çok fazla da uzak değil.

ATAMAN BAŞARIR

Basketbol dünyamızda uzunca süredir tartışılan Milli Takım Teknik Direktörlüğü orunu nihayet akılcı bir şekilde çözüldü. Çareyi sürekli dışarda arayan Federasyonumuz sonunda camiadan gelen sağlıklı seslere kulak vererek, Ergin Ataman'ı ay yıldızlı takımın başına getirmeye karar verdi. Çok şükür dedikten sonra şu anda ülkenin en formda teknik adamlarından biri olan Ataman'ın bu zorlu görevin altında başarı ile kalkacağına tüm kalbimizle inandığımızı söyleyerek başlayalım söze. Öncelikle ülke basketbolunu ve oyuncularını çok iyi tanıyan Ataman'ın kadroda yer alacak oyuncuların neredeyse tamamına yakını ile çalışmış olmasının en büyük avantaj olduğunu vurgulayalım. Duygusal Türk oyuncuların dillerinden anlayan v onları iyi yönlendirecek Ataman önümüzdeki zorlu sınavın altından kalkabilecek en doğru isimdir. Yıllardır hasretle beklediğimiz önemli turnuvalardaki başarıya artık daha yakın olduğunu söylemek inanın kahinlik olmaz.Zaten, son yıllarda yaşadıklarımızdan daha kötüsünü yaşayamayız dedikten sonra Ergin Ataman'a hoş geldin deyip, başaralır dileyelim.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek