SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bundesliga’nın tarihi AMK’ya konuştu!

Bundesliga'nın ilk Türk futbolcu ve antrenörü ünvanını taşıyan Hamburg'un ve Türk Milli Takımının unutulmaz ismi Özcan Arkoç, AMK’ya çok özel açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 13:02, 26/03/2014
Bundesliga’nın tarihi AMK’ya konuştu!

CEM MİRZANLI / HAMBURG / amkspor.com

Bundesliga’nın ilk Türk futbolcu ve antrenörü ünvanını taşıyan Hamburger SV’nin ve Milli Takımımızın unutulmaz ismi Özcan Arkoç, AMK'ya çok özel açıklamalar yaptı.

Vefa’da futbola başlayan, 1958-62 yıllarında Fenerbahçe’de, ardından Beşiktaş’ta oynayan Özcan Arkoç, 1964’de yılında kariyerini yurt dışında sürdürmek için Austria Viyana’ya transfer oldu. 1967’de 60 bin Mark’a Hamburger SV’ye transfer olan Arkoç, takımın unutulmazları arasında yer aldı. Arkoç, 1977 yılında HSV Teknik Direktörünü üstlenerek Bundesliga’nın ilk Türk antrenörü olarak tarihe geçti.

Arkoç'u tarihe geçiren bir başka olay da 1959 yılında Türkiye profesyonel liglerin başladığı sezonda Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanan ve efsane golcü Metin Oktay'ın ağları delerek attığı gol de Fenerbahçe kalesini korumasıdır.

Halen Hamburg’da yaşayan ilkleri insanı Arkoç ile Metin Oktay'dan, Hakan Çalhanoğlu'na, unutamadığı anılarından Tayfun Korkut‘a kadar pek çok konuyu konuştuk.

“ALMANYA’NIN İLK TÜRK TEKNİK DİREKTÖRÜ OLDUM”

Avrupa macerasının ilk olarak Austria Wien takımı olduğunu söyleyen Arkoç “1964'de Beşiktaş'la anlaşamayınca Austria Wien'e transfer oldum. 1967 yılına kadar orada oynadım ve Linz ile kupa finalini oynadık. İki maçta berabere bitti. O zamanlar uzatma ve penaltılar yoktu. Yazı-turayla kupayı kazanarak şampiyon olduk. Ardından Hamburger SV'ye transfer oldum. Yedi yıl HSV’nin kalesini korudum. 10 ayda antrenörlüğünü yaptım. Antrenörlüğü Rudi Gutendorf’tan devraldım Ekim 1977’de. Böylece Bundesliga’ya gelen ilk Türk futbolcu olmanın yanı sıra ilk Türk antrenörü olma şerefine de eriştim“ diye konuştu.

“TAKIM KÜME DÜŞMEZ DİYE BENİ GÖNDERDİLER”

Teknik Direktörlüğü kariyeri daha sonra dönemin Alman İkinci Lig takımları Wormatia Worms ve Holstein Kiel çalıştırarak devam eden Arkoç, 1983-84 sezonunda Kocaelispor'un Teknik Direktörlüğünü yapmış. Daha sonraki yıllarda Teknik direktörlük kariyerine devam etmeyen Arkoç “ Kocaeli'nden 1983 senesinde teklif aldım. İyi bir takım kurmuştuk. Son 5 maçımızın 4'ü kendi sahamızdaydı. Kulüp yöneticileri takım küme düşmez düşüncesiyle beni gönderdiler. Almanya'ya dönünce bir kaç amatör Türk takımını daha çalıştırdım ama sonra tamamen çekildim. “ dedi.

“BASIN VE SEYİRCİLER OLAYI ABARTTI VE O GOL EFSANE OLDU”

Türkiye'de 1959 sezonunda oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında efsane golcü Metin Oktay'ın attığı ağları delen golde Fenerbahçe kalesini koruyan Arkoç, o günü şöyle anlatıyor “ Maçtan bir kaç gün önce çok şiddetli bir yağmur yağmıştı ve sonrasında güneş açınca ağlar kurudu ve biraz gerilmişti. MAç esnasında Metin, ceza sahasında 18'in içine girdi ve sol ayağıyla topa çok sert vurdu. Metin'in attığı gol, direkle ağın birleştiği noktaya gitti ve ağ yırtıldı. Top dışarı çıktı ama gol sayıldı. O zamanlar bu çok büyük bir olay değildi. Ama Basın ve seyirciler olayı abartı o gol efsane oldu“ dedi.

“HAKAN’I ÇOK BEĞENİYORUM”

HSV'nın yıldız oyuncusu Hakan Çalhanoğlu'yla görüştüklerini söyleyen Arkoç “ Hamburger SV'nın maçlarını kulübün onur konuğu olarak trübinden izliyorum. Hakan Çalhanoğlu'nu çok beğeniyorum. Kendisiyle görüşüyorum ve bazı tavsiyelerim oldu. Henüz çok genç en az 2 yıl daha Bundesliga'da bence oynamalı. Daha sonra başka takıma transfer olacaksa kararını iyi düşünüp vermeli, bence“ diye konuştu.

“TAYFUN’UN BAŞARILI OLMASINI İSTERİM”

Bundesliga tarihinde kendisinden sonra ikinci Türk Teknik Direktör olan Tayfun Korkut'un başarılı olmasını arzu eden Arkoç “ Tayfun'la tanışma şansımız olmadı ama kendisini yakından takip ediyorum. İyi bir başlangıç yaptı ama takımdaki oyuncular çok kaliteli olmadığı için zorlanıyorlar. Ben Bundesliga'da başarılı ve kalıcı olmasını isterim“ dedi.

“EFSANE FUTBOLCULARLA BİR ARAYA GELMEK İSTERİM”

Türkiye'de eski takım arkadaşlarıyla görüşmeyi çok istediğini söyleyen Arkoç “Türkiye'de son dönemde Federasyon bazında kimseyle görüşmedim. Onlara herhangi bir kırgınlığım yok. Ama benim arzu ettiğim o zamanlar beraber oynadığım, yaşayan efsanelerle bir araya gelmeyi çok isterim. Turgay Şener'in rahatsızlandığını öğrendim ama ulaşamıyorum“ diye konuştu.

“SEPP MAIER’İN YEDEĞİ OLABİLİRDİM”

Almanya'da futbol oynarken hiç ayrımcılığa uğramadığının altını çizen Arkoç “Ben 1967 senesinde Almanya'ya geldiğim zaman kişiliğimle, oyunculuğumla, yaptığım işlerle kendimi kanıtladım. Hiçbir olumsuzluk yaşamadım. Hatta düşünüyorum ki Alman pasaportum olsaydı, dönemin efsane kalecisi Sepp Maier'in Alman Milli Takımındaki yedeği olabilirdim“ dedi.

Yayınlanma Tarihi:11:32,