SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kayaalp’ten Aliakbari’ye büyük tepki!

Dünya Güreş Şampiyonası'nda Amir Aziz Aliakbari'nin dopingli çıkmasıyla, madalyasına 4 ay sonra kavuşan Rıza Kayaalp, İranlı sporcuya ateş püskürdü.

Güncellenme: 11:18, 25/03/2014
Kayaalp’ten Aliakbari’ye büyük tepki!

Macaristan’da geçen yıl düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda yarı finalde elendiği İranlı sporcu Amir Aziz Aliakbari’nin dopingli çıkmasıyla sıkletinde ikinci sıraya yükselen Rıza Kayaalp, gümüş madalyasına 4 ay sonra kavuştu.

Gümüş madalyası Türkiye Güreş Federasyonu’na üç gün önce ulaşan Rıza Kayaalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İranlı Aliakbari’nin doping yaparak emeğini çaldığını söyledi.

Şampiyonada rahatlıkla altın madalyaya ulaşacağını ancak Aliakbari’nin kendisini doping yaparak yendiğini ifade eden Kayaalp, “Aliakbari, yaptığı dopingle hem kendi spor hayatını bitirdi hem de benim emeğimi ve altın madalyamı çaldı” dedi.

Şampiyonaya çok iyi hazırlandığını ve Macaristan’a altın madalya kazanacağına inanarak gittiğini vurgulayan milli güreşçi, “Şampiyonada tüm rakiplerimi rahat bir şekilde yenecek güçteydim. Bir anlık dalgınlığımdan ve Aliakbari’nin yaptığı doping sebebiyle altın madalyaya ulaşamadım. Dünya Şampiyonası’nda altın kazanmak en az olimpiyatlarda kazanmak kadar zordur. Bir dünya şampiyonluğum, bir de dünya üçüncülüğüm vardı. Eksik olan gümüş madalyayı da kazanmış oldum. Profesyonel bir sporcuyum, artık o şampiyona geride kaldı. Çalışarak ve bileğimin hakkıyla bir sonraki şampiyonada altın madalyaya ulaşacağımı biliyorum” diye konuştu.

Macaristan’da geçen sene 15-22 Eylül tarihlerinde yapılan şampiyonada Kayaalp, yarı finalde İranlı Aliakbari’ye 4-1 yenilerek final şansını kaybetmişti. Kayaalp, üçüncülük-dördüncülük mücadelesinde ise İsveç’den Johan Magnus Euren’i yenerek bronz madalyanın sahibi olmuştu.

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği, 120 kiloda şampiyon olan İranlı Amir Aziz Aliakbari’nin dopingli çıkması üzerine madalyasını geri alma yoluna gitmiş, böylece Kayaalp de sıkletinde ikinci sıraya yükselmişti.