SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), biyolojik pasaport verilerindeki anormal değerler nedeniyle 4 yıl müsabakalardan men edilen milli atlet Almitu Bekele’nin cezasını 2 yıl 9 aya indirdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, orta ve uzun mesafe koşucusu Bekele’nin, geçen yıl şubat ayında CAS’a yaptığı başvuru ile başlayan süreç sonuçlandı.

CAS’taki duruşmasında, iki Etiyopyalı doktor, bir İngiliz biyolojik pasaport uzmanı ile bir İsveçli profesörden destek alarak, kanındaki anormal değerlerin sıtma hastalığı nedeniyle oluştuğunu savunan Bekele’nin, sunduğu gerekçelerden bazılarını haklı bulundu ve milli atletin cezası 1 yıl 3 ay indirdi.

TAF Disiplin Kurulu tarafından verilen karar gereği, 14 Şubat 2016’da pistlere dönebilecek olan Bekele, bu indirimin ardından gelecek yıl 2 Şubat’tan itibaren yarışlara katılabilecek.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından biyolojik pasaportunda sapmalar tespit edilen ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Disiplin Kurulu’nun geçen yıl ocak ayında müsabakalardan 4 yıl men ettiği milli atlet, 2013 yılı şubat ayında CAS’a gitmişti.

1999’da Türk vatandaşlığına geçen Etiyopyalı atlet, kadınlarda 2009 Avrupa Salon Şampiyonası’nda 3 bin metre, 2010 Avrupa Şampiyonası’da ise 5 bin metrede Avrupa şampiyonu olmuştu.