SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonlar Ligi aşkına

24 Mart 2014

Matematikten pek anlamam. Aslına bakarsanız 4 işlem dışında neredeyse hiç anlamam! Ancak Beşiktaş’ın Akhisar karşısında 3 puan almasıyla birlikte azıcık matematik bilgimi tazelemek istedim. Çünkü Akhisar karşısında alınan galibiyet, siyah-beyazlı takımın Şampiyonlar Ligi şansını oldukça arttırdı. Hem de direk olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansını. Şampiyonlar Ligi’ni de endüstriyel futbol büyüdüğünden bu yana “para” olarak görürsek, matematik hesabı yapmak zorunlu oldu.

Şampiyonlar Ligi’nde gruplara katılan her takım, 8 milyon 600 bi euroyu kasasına koyuyor. Türkiye’den ön eleme oynayacak takımın, gruplara kalmama ihtimalini düşünürsek, yaklaşık 2 milyon 500 bin Euro daha kasaya giriyor.

Sponsorlar ve yayın gelirlerinin de yaklaşık 5 milyon Euro olacağını sayarsak, hiç bir başarı göstermeden kasaya girecek para ortalama 15 milyon euroyu buluyor. Düşünsenize; bu para ayakkabı kutusuna bile sığmaz. Bir de grupta iyi sonuçlar alıp, bir üst tura yükseldiği zaman bu para, 20 milyon euroyu geçiyor.

Bu matematik hesaplarıyla sizi niye mi bunalttım? Çünkü siyah-beyazlı oyuncular, dün belki de kafalarında bu cevaplarla sahaya çıktıkları için rahat bir galibiyet aldılar. Hem de sezon başından bu yana ayaklarına gelen 2342. fırsatı değerlendirmemek olmazdı. Alınan 3-0’lık galibiyetin mimarları ise sezon başından bu yana “Beşiktaş şiir gibi oynuyor” diyenleri haklı çıkarttı;

Veli Kavlak’ın askerleri Mustafa Pektemek gol demek Atiba Hutchinson çatışmalar başlasın…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek