SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“İki kupa, tek arma”

Voleybolda hem kadın hem de erkek takımıyla Avrupa'da kupa mücadelesi veren sarı-lacivertliler, "İki kupa, tek arma" sloganıyla iki şampiyonluğu bir arada yaşamak istiyor

Güncellenme: 11:29, 24/03/2014
“İki kupa, tek arma”

Voleybolda hem kadın hem de erkek takımıyla Avrupa’da kupa mücadelesi veren Fenerbahçe, “İki kupa tek arma” sloganıyla, iki şampiyonluğu bir arada yaşamak istiyor.

Fenerbahçe Kulübü’nün voleybol şubesinden sorumlu yöneticisi Hakan Dinçay, kadın voleybolcuların CEV Kupası’nda Rusya’nın Uralochka, Fenerbahçe Grundig Erkek Takımı’nın da CEV Challenge Kupası’nda İtalya’nın Andreoli takımlarıyla finalin ilk ayağında 26 Mart Çarşamba günü deplasmanda çıkacakları ilk maçlar öncesi AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

İki takımın da başarılı performanslar sergileyerek finale geldiğini kaydeden Dinçay, son maçlarda da aynı başarıyı ortaya koyarak kupalara uzanacaklarına inandığını belirtti.

Sarı-lacivertli kulübün voleyboldaki başarılarını ve ortaya konulan istikrarı Dinçay, başkan Aziz Yıldırım yönetiminde amatör branşlarda gerçekleştirilen yatırımlar doğrultusunda, 12 yıldır yürüttüğü görevini başarıyla sürdürmeye çalıştığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Başarının özel bir sırrı yok. Bunun sırrı Fenerbahçeli olmaktır bana göre. Hem erkeklerde hem bayanlarda Türkiye’de elde ettiğimiz başarıların yanında kadınlarda Avrupa arenasında büyük başarılar elde ettik. Şimdi de dünyada olmayan bir örneği yaşıyoruz ve hem erkek hem kadın takımımız finalde. Bu da bizi mutlu ediyor. Bu mutluluğu takımlarımızla beraber yaşıyoruz. Biz şampiyonluklara alışık bir kulübüz. Oyuncularımızı ve teknik heyetimizi de buna inandırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar hep çok kaliteli oyuncular ve teknik ekiplerle çalıştık. Başarımızın sırrında bu da önemli yer tutuyor.”

ERKEKLERDE DE BAŞARI ÇITASI YÜKSELMEYE BAŞLADI 

Kadın voleybol takımının Avrupa kulvarında önemli başarılara imza attığını anımsatan Dinçay, erkeklerde de başarı çıtasının yükseldiğini kaydetti.

Erkeklerde uluslararası turnuvalarda başarının çok zor olduğunu, daha sert bir voleybol oynandığını anlatan Fenerbahçeli yönetici, şu ifadeleri kullandı:

“Erkeklerde yıllardır Türkiye şampiyonluklarımız var ama Avrupa şampiyonluğu çok zor. Gerçekten çok güçlü takımlar var. Bayanlara göre çok daha sert bir oyun oynanıyor. Sonuçta bir de Türkiye gerçeği var. Çok oyuncu yetişmiyor. Bayanlarda bizim hem yabancı oyuncularımız hem yerli oyuncularımızın kalitesi Avrupa standartlarını zaten yakaladı. Hatta üstüne çıktı diyebiliriz. Erkeklerde daha o çıtayı henüz yakalayamadık. Ancak artık bu da başladı. Halkbank büyük bir başarı elde etti. Sonuçta yavaş yavaş erkeklerde de başarı çıtası yükselmeye başladı. İnşallah Türk takımları erkeklerde Avrupa kupalarında finaller oynamaya devam edecek.”

9 BRANŞTA YARIŞAN BÜYÜK BİR SPOR KULÜBÜYÜZ 

Fenerbahçe’nin büyük bir spor kulübü olduğunu vurgulayan Dinçay, faaliyet gösterdikleri 9 branşta Türkiye’nin sesini dünyaya duyurduklarını ifade etti.

Sarı-lacivertli kulübün bu konuda önemli bir misyon üstlendiğini anlatan Dinçay, şunları kaydetti:

“Fenerbahçe, bir spor kulübüdür. Futbol tabii ki bizim göz bebeğimiz, vitrinimiz. Ama geriye baktığımızda 9 branşta yarışan büyük bir spor kulübüyüz. Bin 500 amatör sporcusu olan, bugüne kadar binlerce sporcu yetiştiren, yıllardır hem altyapılarda hem üst yapılarda milli takımlara, olimpiyatlara sporcu veren bir kulübüz. Amatör sporlara yıllardır yatırım yapıyoruz. Özellikle amatör şubelerde de sadece Türkiye’de değil Avrupa’da şampiyonlukları hedeflemeye başladık. Bunun sürekliliği bizi mutlu ediyor. Ne güzeldir ki ülkemizin sesini Fenerbahçe ile duyurabiliyoruz.”