SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1. Basketbol Ligi (ACB) kulüplerinden Bilbao Basket’te, uzun zamandır maaşlarını alamayan basketbolcular ve teknik heyet bugün resmen greve başladı.

Taraftarlarına karşı mahcup olmamak için hafta sonu lig lideri Real Madrid’e karşı sahalarındaki maça çıkan Bilbao Basket takımı, bugünkü antrenmana katılmayarak grevi başlattı.

“Bizim için çok çok büyük bir karar ama daha fazla tahammül edecek durumda değiliz” açıklamasını yapan basketbolcular, talepleri yerine getirilene kadar grev yapmakta kararlı olduklarını duyurdu.

Kulübün en büyük hissedarı Gorka Arrinda’nın ayrılması sonrasında yerine gelen diğer yatırımcıların verdikleri vaatleri tutmaları ve sponsor eksikliği Bilbao Basket’in ana sorunu oldu. Kulübün 3 milyon avrodan fazla borcunun olduğu belirtilirken, kulübün başkan yardımcısı ve sözcüsü İnaki Calvo, sorunu çözmek için Gorka Arrinda’nın geri dönmeye ikna edilmesinin gerektiğini savundu.

Takım kaptanı Alex Mumbru ise “Gün ve gün değil saat saat bu grevin takipçisiyiz. Takım için çok zor bir karar aldık ve eğer greve gittiysek bu daha fazla devam edemeyeceğimizdendir. İsteklerimiz gerçekleşene kadar direneceğiz. Bu riski alan taraf biz değiliz çünkü anayasal bir hakkımız olan ödeme yapılmaması halinde greve gitme hakkımızı kullanıyoruz. Hoş bir şey değil. Bakalım çarşambaya kadar bir sonuç alınabilecek mi?” dedi.

18 kulübün mücadele ettiği ACB’de, geride kalan 24 hafta sonunda, 12. sırada bulunan Bilbao Basket, grevinin devam etmesi ve gelecek iki maça çıkmamaları halinde kurallar gereği küme düşürülecek.