SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Roberto Mancini ne yapmaya çalışıyor?

20 Mart 2014

GALATASARAY'IN lig ve Avrupa maçlarındaki kötü gidişatı devam ediyor. Bin bir umutla kadronun emanet edildiği İtalyan hoca Roberto Mancini, bırakın toparlamayı takımı daha da geriye götürdü. Sarı-kırmızılıları daha önce izlediğimiz hiçbir Avrupa kupası maçında bu kadar ruhsuz ve isteksiz bir halde görmemiştik. Yenildiği maçların çoğunda rakibe korku salmak bir yana hiç bu kadar kolay teslim olmazdı. Mancini'den önce görevde olan Fatih Terim döneminde Real Madrid'den 6 gol yediğinde bile özellikle ilk 30 dakikada takımın bir mücadelesi ve yakaladığı pozisyonlar vardı.

ÖZELLİKLE Avrupa tecrübesi çok fazla olan sarı-kırmızılılar rakiplerinin de daima korkulu rüyası idi. Ancak önceki gün oynanan Chelsea maçında rakip kaleye isabetli şut atamadan, korner bile kullanamadan karşılaşmayı tamamladılar. Onu bırakın, rakip kaleye organize şekilde yüklenemediler. Sanırım bu duruma en çok şaşıran isim ise Chelsea kelecisi Chech olmuştur.

DEVRE arası transfer edilen 9 oyuncudan sadece Telles'in sürekli oynuyor olmasıda ayrı bir çelişki. Veysel, Burdisso, Salih ve Umut Gündoğan bir var bir yok. Ontivero, Koray ve Oğuzhan'ı doğru düzgün izleyemedik bile. Takıma dahil edilen oyuncular bu sezon yararlanılmak üzere mi yoksa önümüzdeki dönem için mi alındı tamamen soru işareti? Eğer önümüzdeki yıllar için alındılarsa neden bu sezon için daha faydalı oyuncular tranfer edilmedi, o da ayrı sıkıntı.

ELDEKİ mevcut oyuncuların performans düşüklüğü ve huzursuzlukları ise fazlaca dikkat çekiyor. Tüm bunları çözmesi ve takımı toparlaması gereken Mancini bırakın bunları düzeltmeyi takımı her geçen gün dahada kötüye götürüyor.

Bana göre Şampiyonlar Ligi'nin en iyi kurasını çekmişlerdi. Üstelik bu kuradan yönetici ve taraftarlar da umutluydu. Bırakın galibiyeti ortada bu seviyede bir lige yakışan bir performans dahi yoktu. Hal böyle olunca Mancini'nin işi bir hayli zor. Sanırım Galatasaray yönetimi bu durumla ilgili bir önlem alacaktır. Aksi takdirde kendilerini zor günler bekliyor.

Ersun Yanal'ın başarısı sürüyor

ERSUN Yanal'la ilgili kamuoyunda efsane olmuş ‘başlarda iyi ama sonlara doğru çalıştıdığı takımlar dökülüyor ‘ söylemi tarihe karışmak üzere. Tamam, Fenerbahçe ikinci yarıya iyi başlamadı ama çabuk toparlandı, aradaki farkı yine açtı. Koşar adımlarla şampiyonluğa gidiyor. Yanal bu seneki sergilemiş olduğu teknik adamlık becerisiyle çok doğru işler yapıyor. Sağ duyulu açıklamaları, takımına ve oyuncularına kazandırdığı ekip ruhu ise örnek seviyede. Hiç kimseyle polemiğe girmeden sadece işini yapıyor. Böyle devam ederse Türk futboluna damga vuracağı konusunda hiç şüphem yok. Tebrikler Ersun Yanal!

Yayıncı kuruluşa önemli görev düşüyor

SON haftalar yaklaşırken yayıncı kuruluş Lig TV'ye önemli görevler düşüyor. Ligde son 9 haftaya girilirken üç büyükler haricindeki 15 takım son 10 yılın en yüksek küme düşme puanı olan 41'i henüz yakalayamadı. Yani ligin dibi yangın yeri. Alt sıralarda olup da 2-3 haftalık galibiyet serisi yakalan takım bir anda kendini ilk 10 arasında bulabilir. Artık oynanacak her maç büyük önem taşırken onlara ayrılan zaman ve yaklaşım eşit seviyede olmalı. Yani, yayıncı kuruluş, yorum programlarında alt sıralarda oynanan maçlara daha fazla zaman ayırmalı. Taraftarların tamamının her takım hakkında doğru ve geniş bilgi alma hakkı yok sayılmamalı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek