SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum, “Torku Konyaspor maçında hedefe gitmemiz için yüzde 100 değil, yüzde 110’u ortaya koymamız gerekiyor. Biz onlardan iyiyiz. İstikrarı yakalamak için ilk adımı Konya maçında atmamız gerekiyor” dedi.

Daum, Özlüce Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, profesyonel futbolcuların, sahada takımı için her şeyini ortaya koyması gerektiğini ancak bunu Kayserispor maçında yapamadıklarını söyledi.

Fikstüre ve puan sıralamasındaki konumlarına baktıklarında, hedeflerinden pek uzakta olmadıklarını belirten Daum, şöyle devam etti:

“Yenilgiye karşı hedefe ulaşabilmek, bizim ayaklarımızda. Sahada her şeyimizi ortaya koyabilirsek sonuca ulaşabiliriz. Bunun için de futbolcularımızın, sahada arkadaşının açığını kapatıp daha fazla mücadele etmesi şart. Golü yedikten sonra olumsuzluk olmadan mücadele etmek çok önemli.

Taraftarlarımız, iyi mücadele ettiğimizi görürse yenilsek bile bize destek verir. Futbolcuların sahada her şeyi yaptığını gördüğünde, yenilgiyi kabullenir ve yenilseniz de sizi alkışlar. Baktığınızda taraftarlarımız, bunu yaparsak mücadele edersek bizim yanımızda olurdu. Bunları sahaya yansıtmamız gerekiyor.”

Bir takımın başarılı olabilmesi için toplu hareket etmesi, takım olması gerektiğini vurgulayan Daum, eski oyuncu Zinedine Zidane’ın, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde attığı çok önemli bir gol sonrası “Gol güzeldi ama diğer iki golü hazırlamak daha güzeldi” demesinin, takım oyununun ne denli önemli olduğunu ortaya koyduğunu anlattı.

Alman çalıştırıcı, “ben” yerine “biz” kavramının öne çıkması gerektiğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Golü 10 kişi hazırlar, bir kişi atar. Bunu kabul etmek gerekiyor. Futbolcularla sık sık toplantı yaparak karşılaşacağımız takımları analiz ediyorum. ‘Rakibimizin kadrosu kaliteli görülebilir. Takım ruhuyla mücadele ederseniz bu sorunu çözebilirsiniz’ diye uyarıyorum. ‘Çok koşup mücadele ettiğinizde, rakibin kaliteli ayaklarının önüne geçebilirsiniz’ diye uyarıyorum. Takım ruhu mutlaka olmalı. Torku Konyaspor maçında hedefe gitmemiz için yüzde 100 değil, yüzde 110’u ortaya koymamız gerekiyor. Biz onlardan iyiyiz. İstikrarı yakalamak için ilk adımı Konya maçında atmamız gerekiyor.”

‘FUTBOLCULARIMA GÜVENİYORUM’

Takım olarak baskıyı üzerlerinden atmanın önemine değinen Daum, futbolcularının, “Üzerimizde baskı var” dediğini ancak onların bunu göğüslemek zorunda olduğunu belirtti.

Daum, şöyle konuştu:

“Futbolcularıma yardımlaşmanın üzerine neler koyacağımızı anlatacağım. İki kez düşersen üç kez ayağa kalkacaksın. İstikrarı yakalayacağız. Onu bekliyorum. Meslekte 20 yılımı geride bıraktım. Mentör ile çalışan ilk teknik adam benim ancak onların çok uzun zamana ihtiyacı oluyor. Bir de futbolcuların, her şeyi onlara doğru olarak anlatması gerekiyor. Bu da her zaman olmuyor. Futbolcularıma güveniyorum. Güvenmediğim oyuncu olursa zaten forma vermem. Hepsi karakterli oyuncular. İstikrarı yakalayacağımıza inanıyorum. Formayı da adil olarak oyuncularıma dağıtıyorum.”

Ara transfer döneminde 9 oyuncuyu kadrolarına dahil ettiklerini hatırlatan Daum, hazırlık süresinin 5 gün olduğunu ve kupa maçları yaptıklarını dile getirdi. Asla bunu mazeret olarak göstermediğine dikkati çeken Daum, “Geriye baktığımızda istikrarı yakalamak için süreçten geçtik ama Sivasspor ve Eskişehirspor maçlarını çok iyi oynadık. Medical Park Antalyaspor maçı sıkıntılı geçti. Takım olarak üst üste üç maçta hiçbir zaman rahat olamadık. Bu kulübe istikrar gelmesini istiyorum. İnişli çıkışlı değil, istikrarlı grafik istiyorum” ifadesini kullandı.