SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Banvit tarih yazmak istiyor

İddialı ekipleri sahasında ve deplasmanda yenen Banvit, kalan 8 maçını da kazanarak ligi lider bitirmek ve play-off maçlarına moralli girmek istiyor.

Güncellenme: 11:06, 17/07/2014
Banvit tarih yazmak istiyor

Beko Basketbol Ligi’nin bu sezon değişmeyen lideri Banvit’in son 14 maçtır bileği bükülmüyor. Turuncu-yeşil-beyazlıların hedefi, geçen yıl play-off finalinde Galatasaray Liv Hospital’e kaptırdıkları şampiyonluğu bu kez elde ederek tarih yazmak.

Banvit, bu sezon çıktığı 22 maçta 21 galibiyetle topladığı 43 puanla, en yakın takipçisi Fenerbahçe Ülker’in 4 puan önünde lider bulunuyor.

Sezonun ilk yarısında 7’de 7 yaparak liderlik koltuğuna oturan ve 8. haftada Pınar Karşıyaka yenilgisi dışında mağlubiyeti bulunmayan Banvit, ikinci yarıda da 7’de 7 yaptı ve son 14 maçtır hiç yenilmedi.

Zorlu mücada sahne olan ligde 14 maçlık galibiyet serisi yakalayan Banvit, Galatasaray Liv Hospital ve Fenerbahçe Ülker’i sezonun iki maçında da mağlup ederken, Anadolu Efes’i deplasmanda, Beşiktaş Integral Forex’i de kendi evinde yenmeyi başardı.

Bileği bükülmeyen, 22 maçta 82,8 sayı ortalamasıyla oynayan Banvit, geçen yıl ilk kez final oynadığı play-off maçlarını bu yıl şampiyonlukla bitirerek, tarih yazmak istiyor.

“İNANAN BİR TAKIMIMIZ VE TARAFTARIMIZ VAR”

Banvit Başantrenörü Dimitris Itoudis, Pınar Karşıyaka maçı hazırlıkları kapsamında Kara Ali Acar Spor Salonu’nda yapılan antrenmanın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sezon başında göreve geldiğini belirterek, “Biz geldikten sonra oyuncularımız, kendi kalitelerinin farkına vardılar” dedi.

Kalitesinin bilincinde olan oyuncuların iyi antrenman yaptığını ve bunu salona yansıttığını ifade eden Itoudis, “Çok iyi çalışıyoruz, oyuncular takım kimyasının ve kalitelerinin farkındalar ve bunu maçlara yansıtıyorlar. Sırrımızı bir bütün olarak ele almak lazım” diye konuştu.

Sezonun ilk yarısında da şu anda olduğu gibi 7 maçlık bir seri yakaladıklarını anlatan Itoudis, şöyle devam etti:

“8. haftada Karşıyaka’ya kaybettik umarım bu kez böyle olmaz. Rakibe saygı duyuyoruz ama kazanmak istiyoruz ve bunun için hazırlanıyoruz, çaba gösteriyoruz. Başarımızın sırrı, fazla çalışmak ve detaylara fazla önem vermekte de yatıyor. Ben ve yardımcı antrenörlerimiz, iyi çalışıyoruz. Oyuncularımızı, basketbolun kolektif bir spor olduğuna ve takım halinde bir şeyler yapmamız gerektiğine ikna etmeye çalışıyoruz. Bu konuda bugüne kadar başarılı olduk.”

Banvit’in, çok mücadele etmeye, takım için bir şeyler vermeye çalışan basketbolculardan oluştuğunu belirten Itoudis, aile gibi gördüğü takımının olumlu işler yaptığını, bunun için mücadele ettiğini anlattı.

Itoudis, takım için çalışan herkesi, birlikteliğe dahil ettiklerini vurgulayarak, “Yeni takıma geliyorsunuz kolay değil. Yeni sistem oturtmaya, oyuncuları bu sisteme dahil etmeye çalışıyorsunuz. Bunu bugüne kadar başardığımızı düşünüyorum” ifadesini kullandı.

“YOLUMUZ DEVAM EDİYOR”

Özellikle Banvit taraftarının takımına inandığını anlatan Itoudis, Banvit’in, İzmir, İstanbul, Trabzon, Bursa, Trabzon ve Gaziantep’te hiç yalnız kalmadığını, taraftarının hep yanında olduğunu söyledi.

“Şampiyonluğa gidiyoruz” demelerinin gerçekçiliğin dışında hayalcilik olacağını dile getiren Itoudis, şunları kaydetti:

“8 maçımız daha kaldı. Birinci bitirmek için önemli avantajımız var ama play-off’ta belli olacak. Hedefimiz var, uzun yolculuğun bir kısmını başarıyla tamamladık ama yolumuz devam ediyor. Şampiyonluğu konuşmak için çok erken. Geleceği net görmek çok zor. Play-off’ta, ilk 8 takım içinde kimin olacağı bile belli değil, sıralama sürekli değişiyor. Birinci olan şampiyon olur diye bir garanti yok. Biz önümüzdeki maça ardından da sonraki müsabakaya bakıyoruz.”

Itoudis, liderlik konusunda ve play-off maçlarında diğer takımlara saygı duyduklarını ancak kendilerine güvendiklerini belirterek, “Hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

FENERBAHÇE ÜLKER VE TOFAŞ MAÇLARINI UNUTAMIYOR

Bugüne kadar kendisi ve takım için en önemli maçların son yaptıkları Fenerbahçe Ülker ile deplasmanda 24 sayı farkla kazandıkları Tofaş maçları olduğunu vurgulayan Itoudis, “Fenerbahçe Ülker maçında, ikinci devrede çok iyi karakter göstererek 18 sayı geriden gelerek kazandık. Takım birlikteliği açısından çok önemliydi. Tofaş’ı 24 sayı farkla yendiğimiz maç da çok önemli. Tofaş bizden önce Galatasaray Liv Hospital ve Fenerbahçe Ülker’i yenme başarısı göstermişti” diye konuştu.

Zaman zaman zor dönemlerden geçtiklerini anlatan Itoudis, önemli oyuncularının sakatlandığını ancak takımın bir bütünlük içinde mücadele ederek, ayakta kalmayı, galip gelmeyi başardığını söyledi.

Sonuç olarak yaptıkları işe saygı gösterdiklerini ve sevdiklerini dile getiren Itoudis, “Yaptığınız işe saygı gösterirseniz, geri dönüş alırsınız. Oyuncularım, yaptığı işe saygı gösteriyor, seviyor ve başarı da geliyor” ifadesini kullandı.

“8 MAÇI DA KAZANMAK İSTİYORUZ”

Takımın ikinci kaptanı Erkan Veyseloğlu, 14 maçtır yenilmediklerini ve Banvit’in tarihinin en başarılı sezonunu geçirdiğini ifade ederek, şöyle dedi:

“Sezona iyi başladık. 7’de 7 yaptık. İstanbul’da Galatasaray Liv Hospital’in kendi sahasındaki uzun süren galibiyet serisine son verdik. Böylece herkesi her yerde yenebileceğimizi gördük, kendimize olan güvenimiz arttı. Kazanmaya aç şekilde oynadık ve galibiyet serisi yakaladık. Galatasaray maçında çok büyük bir seyirci ortamı vardı ve buradan galibiyetle ayrılmak zordu.”

Bu seriyi sonuna kadar sürdürmek istediklerini, takım olarak bunu yapacaklarına inandıklarını anlatan Erkan Veyseloğlu, “Kalan maçların hepsini kazanmak istiyoruz. Galibiyet serimizi sürdürerek, 8 maçın tamamını kazanıp play-off’a hazır ve moralli girmek istiyoruz. Sadece kendi evimizdeki maçları kazansak bile birinciliği garantiledik. Play-off’u bugünden düşünmeye başladık” diye konuştu.

Veyseloğlu, play-off için Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Liv Hospital’i ciddi rakip olarak gördüklerini belirterek, Avrupa maçı yoğunluklarının sona ermesiyle bu takımların çok daha iyi performansla oynayacağına inandığını kaydetti.

Banvit’in en skorer iki oyuncusundan biri olan Mejia, birbirine inanan ve beraber oynamaktan keyif alan bir ekip olduklarını belirterek, bunun Türkiye’de kendilerine başarıyı getirdiğini anlattı.

Şu anda iyi gittiklerini ancak play-off maçlarında her şeyin değişebileceğini dile getiren Mejia, “Şu anda önümüzdeki maçlara motiveyiz. Önce Karşıyaka maçı ardından diğer müsabakalar ve sonunda ligi lider bitirmek amacımız. Geçen yıl Anadolu Efes’i yendiğimiz maçı unutamıyorum. İlk kez finale yükselmiştik. Geçen yıl finale kaldık bu yıl şampiyon olmak istiyoruz” dedi.

Yayınlanma Tarihi:12:03,