SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk futbolunda uzun yıllardır tartışma konusu olan yabancı oyuncu kuralı, Avrupa liglerinde esneklik gösteriyor.

Bu sezon “6+0+4” (18 kişilik maç kadrosunda 6 yabancı, kadro dışında 4 yabancı) kuralıyla kadrolarında 10 yabancı futbolcu bulundurabilen Spor Toto Süper Lig ekipleri, gelecek sezon hayata geçmesi beklenen “5+0+3” (İlk 18’de 5 yabancı, kadro dışında 3 yabancı) uygulamasıyla 8 yabancı oyuncuya yer verebilecek.

Türkiye’de durum böyleyken, Avrupa’nın üst düzey liglerinde yabancı oyuncu kuralı konusunda esneklik söz konusu. Avrupa futbolunun 5 büyük liginde Türkiye’deki gibi bir uygulama yer almazken, Almanya ve İngiltere’de sahaya çıkacak yabancı oyuncular konusunda herhangi bir kısıtlama da bulunmuyor. Fransa, İtalya ve İspanya’da ise Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları olan futbolculara yönelik bir ayrıcalık tanınıyor.

UEFA üyesi ülkelerin liglerinden Almanya ve İngiltere’nin yanı sıra Avusturya, Belçika, Galler, Hollanda, İrlanda, İskoçya, Kuzey İrlanda, Polonya, Portekiz ve Sırbistan’da yabancı futbolculara yönelik sınırlama kuralları yer almıyor.

İspanya, İtalya ve Fransa’nın dışında Bulgaristan, İsviçre ve Yunanistan liglerinde Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşı olan futbolcular yerli statüsünde oynuyor. Danimarka’da Avrupa Birliği’ne üye ülkeler yerine Avrupa kıtası ülkeleri bazında bir uygulama söz konusu. Kulüplerinin 7 yabancı futbolcu bulundurmasına izin veren Rusya ve Ukrayna ise liglerinde Türkiye’ye benzer şekilde bir uygulamaya yer veriyor.

BUNDESLIGA’DA YABANCI OYUNCU SAYILARI

Avrupa futbolunda yabancı sınırlaması konusunda en rahat ülke Almanya olarak dikkati çekiyor.

Bundesliga’da Avrupa Birliği dışı ülkelerin futbolcularına yönelik kısıtlama da dahil olmak üzere herhangi bir uygulama yer almıyor. Bundesliga’da yalnızca en az 12 Alman futbolcunun bir takımın kadrosunda bulunması şartı göze çarparken, altyapından da 8 oyuncu yetiştirilmesi koşulu aranıyor.

Yabancı uyruklu oyuncuları kısıtlayıcı herhangi bir uygulamanın bulunmadığı Alman futbolunda, son yıllardaki yükseliş de dikkati çekiyor.

Geçen yıl Almanya ve Avrupa’da kupalara ambargo koyan, bu sezon da yoluna doludizgin devam eden Bayern Münih, kadrosunda 14 yabancı futbolcuyla mücadele ediyor.

Almanya’da şampiyonluk mücadelesi veren ve geçen sezon Devler Ligi finalinde Bavyera ekibine eşlik eden Borussia Dortmund, kadrosunda 10 yabancı futbolcuya yer veriyor. Bu iki Alman temsilcisi, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde bu sezon da çeyrek finale kalmayı başardı.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ikinci turda elenen Bayer Leverkusen ise Türk asıllı futbolcular da dahil edildiğinde 15 yabancı oyuncu barındırıyor.

İNGİLTERE PREMIER LİG

İngiltere’ye transfer olacak yabancı oyuncular, Premier Lig’de forma giyebilmek için İngiltere Futbol Federasyonu’ndan belli kriterlere dayanan bir çalışma izni almak zorunda.

Buna rağmen saha içinde herhangi bir sınırlama kuralına takılmayan futbolcuların, transferi için milli takımlarında yeterli sayıda forma giyip giymediği şartı aranıyor.

Premier Lig’in zirvesinde yer alan ve Devler Ligi’nin ikinci turunda Galatasaray’ı saf dışı bırakarak çeyrek finale kalan Chelsea, kadrosunda 19 yabancı futbolcu bulunduruyor. “Maviler”in ligdeki takipçilerinden Arsenal’ın kadrosunda 21, Manchester City’nin kadrosunda ise 18 yabancı oyuncu yer alıyor. Ligde şampiyonluk mücadelesi veren diğer takımlardan Liverpool 16, Tottenham Hotspur ise 17 yabancı oyuncuya sahip.

İSPANYA LA LIGA

La Liga’da Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin futbolcularına dair bir uygulama bulunuyor.

İspanya futbolunda Avrupa Birliği dışında ülkelerin vatandaşı olan 3 oyuncunun maç kadrosunda yer almasına izin veriliyor. Ancak bu uygulamaya göre, Türk ve Rus futbolcular da Avrupa Birliği vatandaşı olarak hesaba katılarak yabancı sınırlamasına takılmıyor.

Ligde şampiyonluğa oynayan takımlardan Barcelona, yabancı oyuncu sayısında rakiplerine oranla daha muhafazakar bir görünüm sergiliyor. Altyapısından yetiştirdiği oyuncularla özellikle son yıllara damga vuran Katalanlar, Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi başta olmak üzere bu sezon kadrosunda 9 yabancı oyuncuya yer veriyor.

Dünyanın en pahalı iki futbolcusu Galli Gareth Bale ve Portekizli Cristiano Ronaldo gibi yıldız futbolcuları barındıran Real Madrid, 11 yabancı uyruklu oyuncuyla mücadele ediyor.

Milli futbolcu Arda Turan’ın top koşturduğu ve uzun yıllar sonra şampiyonluğa oynayan bir takım haline gelen Atletico Madrid, kadrosunda 13 yabancı futbolcu barındırıyor.

İTALYA SERIE A

İtalya Birinci Futbol Ligi’nde (Serie A), İspanya’da olduğu gibi Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşı oyuncular, yerli statüsünde kabul görüyor.

Serie A’da Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden her sezon yalnızca iki oyuncu transfer edilebilirken, 5 futbolcunun kadroda ve sahada yer almasına izin veriliyor.

Ligin zirvesindeki Juventus, kadrosundaki 12 yabancı oyuncuyla Çizme’de şampiyonluğun en büyük adayı konumunda. Şampiyonluk adaylarından Roma’nın 16 yabancı futbolcusu bulunurken, Napoli ise 22 yabancı oyuncuyla mücadelesini sürdürüyor.

FRANSA LIGUE 1

Fransa Ligue 1’de, Avrupa Birliği dışında ülkelerin vatandaşı olan 4 oyuncuya müsabaka kadrosunda yer alma imkanı tanınıyor.

Ancak tıpkı İspanya ve İtalya’da olduğu gibi Fransa’da da bu uygulama bazı imtiyazlar içeriyor. Fransa futbolunda Mısır ve Libya hariç tüm Afrika ülkeleri, Yeni Zelanda dışındaki Okyanusya ülkeleri, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan hariç tüm Avrupa ülkeleri ile Özbekistan ve Kırgızistan uyruklu futbolcular da Avrupa Birliği vatandaşı olarak kabul ediliyor.

Ligue 1’in lideri Paris Saint-Germain, global transfer politikası yürüten takımlardan biri. Başkent ekibi, İsveçli yıldız Zlatan İbrahimovic başta olmak üzere kadrosunda 18 futbolcu bulunduruyor. Ligde liderin en yakın takipçisi Monaco da tıpkı rakibi gibi 18 yabancı uyruklu futbolcuyla mücadele ediyor.