SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Altınordu Kulübü, Dünya Down Sendromlu Çocuklar Günü nedeniyle cumartesi günü “Altınordu +1” şenliği düzenleyecek.

Altınordu Futbol Sosyal Girişimi Yönetim Kurulu Üyesi Barış Orhunbilge, İzmir Gücü Spor Vakfı’nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Altınordu’nun misyonunda sporu sevdirmenin ön planda olduğunu, bu doğrultuda bir çok organizasyon düzenlediklerini söyledi.

Dünya Down Sendromlu Çocuklar Günü dolayısıyla cumartesi günü Sait Altınordu Yerleşkesi’nde “Altınordu +1” şenliği düzenleyeceklerini belirten Orhunbilge, “Herkesi çok güzel bir gün bekliyor. Herkesi orada konuk etmekten onur duyacağız” dedi.

Ulusal Down Sendromu Derneği Başkanı Sami Altunel ise, dernek olarak down sendromluların toplumda hak ettiği yeri alması için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, bu kapsamda Altınordu Kulübü ile işbirliğine gittiklerini söyledi. Cumartesi günkü şenliğe katılımın yüksek olması beklediklerini kaydeden Altunel, herkesi etkinliğe davet etti.

Ulusal Down Sendromu Gençlik Komitesi Başkanı Ayçe Karagöz de konuşmasında, down sendromlu bireylerin herkes gibi normal insan olduğunu belirterek, “Down sendromlu bir çocukla yaşamak zor olabilir fakat bütün çocuklarla yaşamak zor iştir. Unutmayın, tıpkı sizin gibiyiz artı bir farkla, Tek fark, bazı hayat becerilerinde birazcık ekstra yardıma ihtiyaç duymamızdır” dedi.

Gençlik komitesi başkan yardımcısı Bora Kırlıoğlu ise her geçen yıl down sendromlu kişilerin seslerinin daha çok çıktığını ifade ederek, “Ama hala yapabileceğimiz çok fazla şey var” dedi.

Şenlik hakkında bilgi veren Altınordu Sosyal Etkinlik Direktörü Elif Savut, cumartesi günü ailelerle birlikte yaklaşık 400 kişinin katılacağı şenlik nedeniyle Yeşilyurt tesislerinde 2 portatif şişme saha, şişme penaltı sahası, langırt, basketbol alanları oluşturacaklarını, bunun yanında sandalye kapmaca, yumurta taşıma oyunları gibi etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. Sağlık ekibinin de bütün şenlik boyunca çocukların yanında olacağını kaydeden Savut, büyük mangal eşliğinde sucuk ekmek partisi düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.