SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uruguay İkinci Ligi’nde futbol oynayan Deportivo Maldonado isimli takımın sadece 208 taraftarı bulunuyor. Milyonlarca taraftarı olan üç büyüklerin yıllardır başaramadığı ‘kârlı’ oyuncu satışını bu 208 taraftarlı küçük takım başardı. Deportivo Maldonado tek sezonda 3 oyuncu satarak 14 milyon dolar kazandı. Takımın bu başarısında ‘hesap oynamaları’ olduğunu söyleyenler de var.

Üç büyük kulübün milyonlarca taraftarı var. Fakat her yıl harcadıklarından çok daha az miktarda para kazanıyorlar. Yani kısacası yorganlarını ayaklarına göre uzatmıyorlar. UEFA'nın Finansal Fair Play kurallarını tamamen devreye sokmasından sonra futbol takımlarımızın işi bir hayli zora girecek.

FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYOR

Hürriyet’in haberine göre; Uruguay ise 3.4 milyonluk nüfusuna rağmen futbolcu fabrikası olarak çalışan bir ülke. Ülkenin köklü takımlarından Deportivo Maldonado ise geçmişi 1928 yılına kadar dayanan bir kulüp. Takımın köklü tarihine rağmen Transfermarkt verilerine göre sadece 208 taraftara sahip olduğu ifade ediliyor. En azından tribün rakamları bunu söylüyor. Bloomberg'ün haberine göre Deportivo Maldonado 2011 yılında 14 milyon dolar para kazandı. Takım Alex Sandno'yu Porto'ya ve Marcelo Estigarrbia'yı Juventus'a satarak öte yandan Willian Jose da Silva'yı Real Madrid'e kiralayarak sadece 1 yılda 3 oyuncu satarak 14 milyon doların sahibi oldu.

İNGİLİZLER SATIN ALDI

Uruguay İkinci Liginde top koşturan takım 2010 yılında İngilizler tarafından satın alındıktan sonra ayakları daha yere basan bir iş modeline geçerek sadece 1 yılda önemli bir ticari başarıya imza attı. Öte yandan Uruguay'da transfer üzerinden alınan vergilerin son derece düşük olması da yatırımcıları bu ülkede yatırım yapmaya iten unsurlardan biri. Öte yandan bir iddiaya göre kulüp hesaplarındaki bazı usulsüzlükler de transferlerin şişkin gözükmesine neden oluyor.