SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Hakem Komitesi Üyesi, hakem ve gözlemci eğitmeni ve aynı zamanda UEFA’nın Türkiye sorumlusu olan Jaap Uilenberg Habertürk gazetesi’nden Kartal Yiğit’e önemli açıklamalarda bulundu

Her hafta artan hakem hatalarını değerlendiren Uilenberg, özellikle hakem yorumcularına yüklendi. Ç.Rize-Beşiktaş maçı sonrası Lig TV’de şahit olduğu bir olayı anlatan Uilenberg, “LuaLua’ya yapılan bir faul ve kart pozisyonu var. 2 kere gösterdiler temas var mı yok mu diye. Böyle birşeyi dünyanın hiçbir yerinde görmedim. Karabük-Galatasaray maçındaki pozisyon için Erman Toroğlu “penaltı” diye bağırıyor. Hakemlerden gri pozisyonlarda kendi yorumlarını vermeleri isteniyor. Gri birçok pozisyonda bile bu yorumcular “Çok net penaltı” diyor. Hakemlere kesinlikle destek olunmuyor. Bu tip yorumlar hakemlerin üstündeki baskıyı daha da artırıyor” dedi.

HİÇBİRİ GÜNCEL DEĞİL Lig TV yorumcusu Alman eski hakem Markus Merk’i hedef alan Uilenberg, “Hakem hocalarımızı pek çok seminere çağırıyoruz ama gelen yok. 4-5 yıldır kurallar değişti. Hakem yorumcuları uzak kaldıkları için yanlış yorumlar yapıyor. Maalesef bu yorumları yapan eski hakemler güncel değil. Türkiye’nin en çok izlenen hakem yorumcusu Markus Merk bile güncel değil. Hakemlik son yıllarda çok değişti. Kurallar, talimatlar hepsi farklı. Merk en son 2006 yılında hakem seminerine katılmış. İşte yanlışlar bu yüzden yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:10:00,