SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kütahya’daki amatör futbol liglerinde yapılan maçlarda kötü tezahürat ve şiddet olaylarının azalmasına neden olan kadın hakemler, maçların gözdesi oldu.

Türkiye’de, en sevilen spor branşların başında gelen futbolda, ne yazık ki son yıllarda yaşanan tribün ve şiddet olayları ile kötü tezahüratın önüne geçilememesi nedeniyle Kütahya İl Hakem Kurulu, kadın hakemlerin yönettiği maçlarda bu olayların en aza indiğini görünce, kadın hakemlerin sayılarının artmasına ağırlık verdi.

Kütahya İl Hakem Kurulu Başkanı Lokman Top, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kütahya’da 8 kadın hakemin bulduğunu belirterek, bu hakemlerin futbol ve sporda şiddetle mücadele noktasında ciddi katkılarının olduğunu kaydetti.

“Bayan hakemlerimiz müsabaka yönettiği zaman gerek seyircilerden gerek idarecilerden gerekse futbolculardan olumlu tepkiler alıyoruz” diyen Top, şöyle konuştu:

”Bu bağlamda da maçlarımız sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Sahalarda, bayan hakemlerimizin çoğalmasını istiyorum. Her ne kadar 8 bayan hakemimiz olsa da bu sayısının 8’de kalmamasını düşünüyorum. Çünkü günümüzde özellikle ülkemizde sporda şiddet, had safhada. Bunu minimuma indirmek için bayan hakemlerimizin sahalarda yer almasının uygun olacağı görüşündeyim. Onlar ne kadar sahalarda bulunurlarsa, sporda şiddet ve olumsuz tezahüratlarla ilgili tepkiler en aza inecektir. Bu noktada, Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu’nun da olumlu görüşleri var. Bizler de illerde bu tür çalışmaları yapmaktayız.”

“MAÇLARIMDA ÇOK SIKINTI YAŞAMIYORUM”

Kütahya Bölgesi klasman hakemlerinden Merve Göktaş da son iki yıldır bölge klasman maçlarını yönettiğini bildirdi.

Son dönemde yeni kadın hakemlerin aralarına katıldığını dile getiren Göktaş, şunları söyledi:

“Hakemlikte 7 yıldır çok yol katettiğimi düşünüyorum. İlk başladığımızda Kütahya’da bayan hakem yoktu. Maçlara çıktığımda, ‘bayan hakem’, ‘kadın hakem’ gibi bazı tepkiler alıyordum. Sonra takımlar bize, biz de onlara alıştık. Bayan hakem sayımız artınca daha çok olumlu tepkiler almaya başladık. Maçlarımda çok sıkıntı yaşamıyorum. Tribüne gittiğimde herkes, çok saygı duyup, bize karşı düzgün konuşuyor. Biz bu işin içerisinde olduğumuz müddetçe sporun daha çok dostluk ve barış içerisinde geçeceğini düşünüyor, daha çok bayan hakem olmasını istiyorum.”

Hakemlerden Nihal Bereket ise 6 yıldır hakemlik yaptığını ve kadın hakemler olarak futbola çok büyük katkılarının olduğunu düşündüğünü aktardı.

Çıktığı maçlarda tribünlerde ve futbolcuların arasında kötü tezahüratın azaldığına dikkati çeken Bereket, ”Ayrıca sporun kardeşlik ve dostluk olduğunu düşünüyorum. Biz bayan hakemler olarak, spora destek sağlıyoruz” diye konuştu.

Kadın hakemlerden Yasemin Solak da 4,5 yıldır hakemlik yaptığını anlattı.

Eşinin de il hakemi olarak görev yaptığı bilgisini veren Solak, şunları söyledi:

”Onunla beraber aynı maçlara çıktığımız da oluyor. Çevreden güzel tepkiler alıyoruz. Eşim orta hakem, ben ise yardımcı hakem olunca, seyirciler arasında da güzel tepkiler alıyoruz. Ayrıca bir çocuk sahibiyiz ve bazen onu da maçlara getiriyoruz. Bazen çocuğumla ben eşimi izliyorum, bazen eşimle o beni izliyor. İnsanların tepkileri gayet güzel. Maçlardan sonra bizi tebrik etmeye geliyorlar. Kütahya için bayan hakemlerin çoğalması iyi oldu.”

Yayınlanma Tarihi:12:09,