SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Herkes Aziz Yıldırım olamaz

3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın dik duruşunu Beşiktaşlısı da Galatasaraylısı da takdir etmiştir. Hapse girdi, bir sene yattı, çıktı. Ama hiçbir zaman eğilmedi.

YARGITAY mahkeme kararını onadı. Fransa'dan döndü, şimdi hapse girmeyi bekliyor. Buna rağmen o dik duruşundan asla fire vermedi.

NE yalan söyleyeyim, Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman ile ilgili tapeler yayınlanınca herkesin Aziz Yıldırım olamayacağını bir kez daha anladım. Tapelerden birinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendisine yakınlığıyla bilinen Beşiktaşlı eski yönetici Hasan Gürsoy'u arıyor. Gezi olaylarında önemli rol oynayan Çarşı grubu ile ilgili olarak Fikret Orman'ın açıklamalarına ateş püskürüyor. Başbakan, daha da ileri gidiyor ve Beşiktaş Yönetimi'nin Çarşı grubuna tavır almaması durumunda verdiği sözlerden vazgeçeceği tehdidinde bulunuyor.

İKİNCİ görüşmede Hasan Gürsoy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Mustafa Varank'ı arıyor. Başkan Fikret Orman'ın yanında olduğunu belirtip internet sitesine konulan açıklamanın problem olup olmadığını soruyor. Gürsoy, “Eğer problem oysa başkan onu hemen kaldırtıyor” diyor, sonrasında elli takla atıyor Varank'ın karşısında… Hatta Hasan Gürsoy, Fikret Orman'ın ağzıyla konuşuyor ve “Ne yapmam gerekiyorsa yaparım. Patrona saygıda sevgide en ufak bir problem yok” diyor. Yani Fikret Orman'ın söylediklerini aktarıyor.

GELELİM üçüncü konuşmaya… Ahmet Hamdi Çamlı (İBB Meclis eski üyesi) ile İsmet Yıldırım (İBB Spor Kulübü Başkanvekili ve KİPTAŞ Genel Müdürü) arasında geçiyor. Ahmet Hamdi Çamlı, İsmet Yıldırım'a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kastederek “Sana bişey söyleyeyim mi, Reis barut gibi valla…” diyor.

SONRA konuşma başlıyor. Ahmet Hamdi Çamlı, “Şu Fikret Orman i….sini arasana bir” diyor. Sonra o….. çocuğu diye devam ediyor ve daha ağza alınmayacak bir yığın küfür sallıyor. Stad işini durduracaklarını söylüyor Ahmet Hamdi Çamlı… FİKRET Orman'ın ise ne i….neliği kalıyor, ne o…. çocukluğu… Son olarak İsmet Yıldırım'a Ahmet Hamdi Çamlı, “Şimdi bak abiciğim, bu stadı durdurmanın yollarını arayacağız…” diyor.

DURDURULUP durdurulmayacağını, ya da bu tapeler çıktıktan sonra bu cesareti kendilerinde bulup bulamayacaklarını bilemem. Ama ortada alenen hakaret, alenen tehdit, alenen şantaj var.

BENİM asıl anlayamadığım olay şu… Bu tapeler ortaya çıktıktan sonra Fikret Orman çıkıp da tek kelime etmedi. Susuyor adam… Çarşı grubuna karşı hükümet tavır alıyor, başkan taraftarının yanında yer alacağına, Hasan Gürsoy'un ağzıyla patronuna, yani Başbakana yalvar yakar ediyor.

AZİZ Yıldırım gitti bir sene cezaevinde yattı, kimseye boyun eğmedi. FİKRET Orman, bir iki tehdide boyun eğip, Başbakan'dan adeta af diliyor. İŞTE iki başkan arasındaki fark… Bizim Fikret Orman ile ilgili söyleyecek bir sözümüz yok. Ama zaten yazdıklarımızı okuyan ariflere de tarif gerekmez.

GALATASARAY’DAN UMUTLUYUM

G.SARAY zoru sever… Bir yıl önce Şampiyonlar Ligi'nin ilk maçına mağlubiyetle başlamıştı. İngiltere'de Manchester United'a 1-0 yenilmiş, İstanbul'da oynanan ikinci maçta da Portekiz temsilcisi Braga'ya kaybetmişti. Üçüncü maçta Romanya ekibi Cluj ile İstanbul'da 1-1 berabere kalan Galatasaray'ın gruptan çıkma umutları zayıflamıştı. Sonrasında Cluj ve Braga'yı deplasmanda, Manchester'ı ise evinde yenerek gruptan çıkmıştı. 2. turda Schalke'yi elemeyi başaran sarı-kırmızılılar, çeyrek finale kalmayı başardılar. Bu yıl da benzeri oldu. Juventus'u İstanbul'da yenip 2. tura kalan Galatasaray'ın rakibi İngiliz devi Chelsea'ydi. İstanbul'daki maç 1-1 bitti.

BU gece İngiltere'de ikinci maç oynanacak. Pekçok futbolsever Chelsea'yi şanslı görüyor. Ama ben de, “Galatasaray zoru sever” diyorum. İstanbul'daki maçı 2-0 Galatasaray kazanmış olsaydı, bu kadar umutlu olmazdım. Ama bu gece çok umutluyum. Haydi Aslanlarım… Bu gece alacağınız bir galibiyet veya bol gollü bir beraberlik çeyrek finali getirecek. Son derece zor günler yaşayan Türkiye'nin böyle bir zafere ihtiyacı var.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek