SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa devlerinin ilgilendiği genç yıldız en son R.Madrid’in de radarına girince F.Bahçe yönetimi çalışmaları hızlandırdı, yeni mukavele için Antep maçı sonrasına randevu verdi.

Vatan’da yer alan habere göre, sözleşmesi bu sezon sonu bitecek olan Caner Erkin'in gösterdiği performansla Avrupa takımlarının gözdesi olması sarı-lacivertli yönetimi ve başkan Aziz Yıldırım'ı harekete geçirdi. Menajeri Batur Altıparmak'ın “Nisanın 15'inden sonra Avrupa takımlarıyla görüşme sürecimiz başlar. Çünkü birçok kulüp önümüzdeki sezon yapılacak transferler için nisan ayında istediği futbolcularla görüşür” açıklamasının ardından Aziz Yıldırım da elini çabuk tutarak ilk resmi görüşme talebinde bulundu.

G.Antep maçı sonrası ilk kez alınacak paranın ve kontratının detaylarını konuşacak olan başkanın, takımda en az kazanan (600 bin dolar) Caner'i mutlu edecek bir sözleşme teklifinde bulunması bekleniyor. Ancak kağıt üstünde çabuk bitebilecek bu sözleşme bir anda çıkmaza da girebilir. Şimdi olası senaryolara ve olabileceklere bakalım:

8 KULÜP İLGİLENİYOR Geçen sezon Aykut Kocaman önderliğindeki F.Bahçe'de Caner'in aldığı yıllık düşük ücret çok fazla gündeme gelmişti. Bu sezon başında Kocaman görevde kalsaydı hem iyileştirme hem de yeni bir sözleşme yapılacaktı. Caner yıllık 1.5 milyon Euro’ya imza atma noktasındaydı. Ancak Aykut Kocaman'ın istifasıyla birlikte bu proje rafa kalktı. Kimse Caner'den bu sezon yakaladığı başarıyı beklemediği için de sezon başı yönetim “sözleşmesinin bitimini bekleyelim” kararı almıştı.

Milli futbolcuyu Avrupa takımlarının gözdesi yapan en önemli özelliği sol bekte oynamasına rağmen hücuma ve skora olan katkısı. Asist ve golcü özelliğini göstermesi, duran toplarda da öne çıkması. Şu ana kadar 8'e yakın kulüp Caner'le ilgileniyor ve tüm maçlarını mercek altına alıyor. Resmi başvuru olmasa da M.City, Liverpool, Chelsea ve Tottenham gibi özellikle İngiliz kulüpleri ile Milan da dahil birçok kulüp scout ekipleriyle sıkı takipte. Çok sürpriz olacak ancak Real Madrid de sezonun ikinci yarısından itibaren sol bek için alternatif isimler bakıyor. Öne çıkan isimleri şimdiden araştırıyor. Caner'de listeye giren oyuncular arasında. Resmi hiçbir teklif yok sadece listede olan bir isim.

EN YÜKSEK ÜCRET KUYT'IN F.Bahçe’de yıllık 600 bin dolar kazanan Caner için yeni kontrat büyük önem taşıyor. Takım içindeki ücret dağılımında Caner oldukça geride kaldı. Yaptığı katkı da düşünüldüğünde en yüksek ücret Kuyt'ta olduğu için (2.850 milyon Euro) Caner Erkin de buna yakın bir rakam talep edecek. 25 yaşındaki futbolcunun yeni mukavele için düşündüğü rakamın 2.4 ya da 2.5 milyon Euro olduğu ifade edildi.

Avrupa olursa istediği rakam: 4.5 Milyon Euro F.Bahçe ile anlaşamaması durumunda rotasını yurt dışırı çevirecek olan Cener’in Avrupa'ya gitmek için belli başlı kriterleri olacak. Kesinlikle orta sınıf bir takıma gitmeyecek. Hem kariyer hem de kazanacağı ücret Caner'i kesecek düzeyde olacak. İngiltere, İspanya ve İtalya liglerinde %42 ila %50 arası bir vergi kesintisi oluyor. Fransa'da bu oran yeni yasayla %70'lerde. Sadece İspanya için ilk sene transfer edilen oyuncudan %22 alınan vergi sonrasında %43'leri buluyor. Bu sebeple Caner'i isteyen Avrupa kulüpleri yıllık 4.5 milyon Euro’yu gözden çıkarmak zorunda.

UYUM DERT DEĞİL  Avrupa kulüpleri söz konusu Türk futbolcu olunca adaptasyon sürecine de çok fazla önem veriyor ve bu konuda çok hassaslar. Caner'in artısı Avrupa'ya uyum konusunda tecrübeli olması. Soğuk bir ülkede zor şartlar altında CSKA Moskova takımına çabuk ısınan Caner, Rusça gibi zor bir dili de çabuk öğrendi. Hatta çok zorlandığı anlarda bile yakın çevresini nadiren yanına çağırdı. Ege kültürüyle yetiştiği için de rahat kişiliği diğer artısı.

‘ÖNCELİĞİM F.BAHÇE’ Caner başkanla şu ana kadar gündeme paranın gelmediği konuşmalar yaptı. Aziz Yıldırım, oyuncusunun kafasının rahat olmasını isterken sözleşme konusunda “Hallederiz” diyerek Caner'in önceliğini sordu. Milli oyuncu da net bir dille “Kim teklifte bulunursa bulunsun önceliğim her zaman F.Bahçe'dir” başkana sözünü verdi.

Yayınlanma Tarihi:08:15,