SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sutopu 1. Ligi’nde son 3 saniyesi yeniden oynanma kararı alınan İYİK-ENKA maçı tam 85 gün sonra tamamlandı.

Fanatik’in haberine göre; dünya spor tarihine geçen en kısa maçta, penaltıdan golü bulan ENKA, beraberliği sağladı… İşte olay yaratan maçın öncesi ve sonrası…

1-) Tarih: 21 Aralık 2013… Şampiyonluğun iki güçlü adayı karşı karşıya… Salon sıkıntısı yaşayan İYİK, güçlü rakibi ENKA önünde 9-8 üstünlük kurmuş ve zafere gitmişti.

2-) ENKA cephesi; 3. faulünü alan İYİK'li sporcunun, oyunun dışında kalması gerekirken, ceza süresi dolunca, bitime 3 saniye kala oyuna dahil olduğunu ve bu esnada hakemin oyunu durdurup, bu hataya penaltı vermesi gerektiğini iddia etmişti.

3-) ENKA önce, Sutopu Federasyonu'na kural hatası itirazıyla başvurmuş ancak lehine bir sonuç alamayınca, 5 Ocak'ta olayı Spor Genel Müdürlüğü (SGM) Tahkim Kurulu'na taşımıştı. SGM de maçın son 3 saniyesinin 16 Mart'da tekrar edilmesine karar kılmıştı.

4-) İşte tam 85 gün sonra, İYİK ve ENKA yeniden Ataköy'de buluştu. Zamanı geriye alan oyuncular, Dünyanın ‘en kısa sutopu maçı için havuza girdi. Kural gereği ENKA penaltısını attı, golünü buldu, 3 saniye içinde beraberliğe getirip, 1 puanı kaptı.

5-) Bir taraf üzüldü, bir taraf sevindi. İYİK Başkanı Caner Aksüt “Sutopunun dışında olan insanların vereceği karardan adalet beklemiyordum” deyip tepki verirken ENKA Menaceri Yalım Gören “Puanı almanın değil, adaletin yerini bulmasının peşindeydik” dedi.