SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolculardan kampanyaya imza

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım ve sarı-lacivertli ekip, 1907 Fenerbahçe Derneği'nin yürüttüğü kampanyaya imzalarıyla destek verdi.

Güncellenme: 15:52, 14/03/2014
Futbolculardan kampanyaya imza

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile sarı-lacivertli futbol takımı, 1907 Fenerbahçe Derneği’nin yürüttüğü “Adalete Fener Yak” kampanyasına imzalarıyla destek verdi.

Başkan Yıldırım ile futbol takımı teknik heyeti ve oyuncular, Fenerbahçeli yöneticilerin şike davasında yeniden yargılanması adına, taraftarların sesini duyurabilmesi için internet ortamındaki imza platformu “www.change.org”da başlatılan harekete imza atarak destek oldular.

Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’ndeki antrenman sonrası gerçekleştirilen etkinlikte, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyesi Deniz Tolga Aytöre, kulüp eski yöneticisi ve 1907 Fenerbahçe Derneği Başkanı Ali Koç, eski yönetici Önder Fırat ve oyuncu Emre Karayel hazır bulundu.

Başkan Yıldırım’ın 12 numaralı forma hediye ettiği oyuncu Karayel, “Öncelikle Fenerbahçe taraftarı olarak burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. ‘Adalete Bir Fener Yak’ kampanyasına sonuna kadar destek vermek adına buradayız” ifadelerini kullandı.

Kampanya ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ali Koç ise “Vicdanlarda aklanan Fenerbahçe’nin adalet önünde de aklanması için adil yargılama hakkını talep ediyoruz” dedi.

3 Temmuz sürecinde dile getirdiklerini bugün adalet arayan herkesin ifade ettiğini kaydeden Koç, şu ifadeleri kullandı:

“(Adalete Fener Yak) mücadelesi doğrultusunda adil yargılama talebi doğrultusunda sanal ortamda bir kampanya başlattık. 3 Temmuz’dan bu yana Fenerbahçe’ye gönül vermiş herkes olağan dışı bir soruşturma ve hukuk dışı uygulamalar, evrensel hukuk değerlerinin hiçe sayıldığı ciddi bir algı mühendisliği dönemi yaşadı ve bunlar Fenerbahçe’ye yaşatıldı. Buna rağmen reva görülen muameleye tepki gösteren Fenerbahçeliler olağan dışı bir refleks sergileyerek kayıtsız şartsız, sadakat, inanç ve bağlılıkla camialarına sahip çıktılar. Üç sene geçti. Üç sene sonra bizim o zaman söylediğimiz, savunduğumuz, dile getirdiğimiz görüşlerin bugün Türkiye’de adalet arayan herkes tarafından dile getirildiğini görüyoruz. Başbakanımızdan sokaktaki vatandaşımıza kadar dile getirildiğini memnuniyetle görüyoruz.”

“Vicdanlarda aklanan Fenerbahçe’nin adalet önünde aklanması için adil yargılanma hakkını talep ediyoruz” diyen Koç, internet ortamında başlattıkları imza kampanyasıyla ilgili şunları söyledi:

“Elimizden geldiği kadar da bu amaca ulaşabilmek için Fenerbahçeliler mücadele ediyorlar. 16 Şubat’ta ‘Türkiye için adalet, Fenerbahçe için adalet’ yürüyüşü yapıldı. 320 bin kişi katıldı, hiçbir olay dahi yaşanmadan çok medeni olması gereken bir sivil toplum örgütü örneği gösterildi. Başta Fenerbahçe taraftarımız olmak üzere, bu kadar hassas ülkemizin bu konularda daha iyiye layık olduğunu düşünen insanlarının katılacağı bir kampanya başlattık. 4-5 günde 50 bin rakamına geldik. Ama hedefimiz çok daha büyük. Bu platform kurulduğundan beri ulaşılmayan rakamlara ulaşmak hedefimiz. Kolay ve rahatlıkla yapılacağına inanıyoruz. Başta Başkanımız ve futbolcularımızı dahil etmek için buraya geldik. Onların katılımı katalizör görevi üstlenecektir. Fenerbahçe ciddi bir haksızlığa uğramıştır. Bu haksızlığı gidermenin önemli olduğunu düşündüğümüz için camiamıza destek olmak için bunu yapıyoruz.”

Ali Koç, sorular üzerine, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması hakkında bir şey söylemeyeceğini belirterek, “Onlar gibi söylemde bulunmak haddime değil. Yetkili kişilerin söylediklerine bakarak düşüncelerimi paylaşıyorum. Hedefimiz platformun en yüksek katılımını sağlamak. Bizim amacımız kendi kampanyamıza odaklanmak. Belki de adaletsizliğe uğrayan başka kesimlere de katkımız olacağını düşünüyoruz. Ama bir numaralı önceliğimiz camiamızın haklarını korumak” ifadelerini kullandı.

Koç ayrıca, Spor Toto Süper Lig’deki şampiyonluk mücadelesi için konuşmanın henüz erken olduğunu ifade etti.

Bu arada, futbolcuların kampanyaya imza atarken “107 yıllık bir camiada futbol oynuyorum. Bununla gurur duyuyorum. Bu oyunda asla kötülük yapmadım, hak yemedim, yedirmedim. 9 yaşımdan beri futbol oynuyorum. Kaybedip kazanmayı bu yüzden çok iyi biliyorum. Ben her zaman bu güzel oyunun bir parçasıyım. Ben futbolcuyum. Gol atmak için, penaltı kurtarmak için sahaya çıkıyorum. Sahada olan herkese güvenerek oynadım, oynuyorum. Şimdi, sırtımdaki forma, göğsümdeki arma için, Fenerbahçe tarihindeki tüm unutulmaz sporcular ve bu oyunda unutulan her bir değeri tekrar hatırlamak için, hatırlatmamız için, sahada bizi yalnız bırakmayın. Adalete fener yakın” şeklindeki metni okuduğu bildirildi.