SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1’in yeni kuralları

FIA, 2014 Formula 1 sezonu öncesi birçok kural değişikliğine gitti. Yeni sezonda pilotların ve takımların son yarışta elde edeceği puanlar ikiye katlanacak.

Güncellenme: 11:33, 13/03/2014
Formula 1’in yeni kuralları

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), 2014 Formula 1 sezonu öncesi birçok kural değişikliğine gitti.

Formula 1’de yeni sezon öncesi, araçların yakıt kullanımından puanlama sistemine kadar önemli değişiklikler göze çarpıyor.

Bu yılın kurallarındaki en önemli değişikliklerinden biri puanlama sisteminde yapıldı. Yeni sisteme göre, pilotların ve takımların sezonun son yarışında elde edeceği puanlar ikiye katlanacak.

Şampiyonluk heyecanının son yarışa taşınmasının hedeflendiği yeni puanlama sistemi, 2014 sezonunun son etabı Abu Dabi Grand Prix’sinde uygulanacak.

EN ÇOK POLE POZİSYONU KAZANANA KUPA

Sezon sonunda en çok pole pozisyonunun sahibi pilot da bir kupa kazanacak.

Eğer pole pozisyonları eşitse en fazla ikinciliği elde eden, o da eşitse en çok üçüncülük kazanan sürücü kupanın sahibi olacak. Bu durumlarda da eşitlik söz konusu olursa ödül, FIA’nın belirlediği bir kriter ile sahibini bulacak.

2’DEN 99’A KADAR NUMARA

Her pilot kendisine 2’den 99’a kadar bir numara belirleyecek.

Yarışacak yedek bir pilot olursa o pilot da kalıcı bir numara seçecek. Bununla birlikte 1 numara sadece şampiyon pilota ayrılacak. Bu yıl 2013 sezonunun şampiyonu Sebastian Vettel 1 numarayı taşıyacak.

İki pilot aynı numarayı tercih ederse bir önceki sezon sürücüler klasmanında daha üst sırada yer alan isime öncelik tanınacak. Numaralar pilotun kaskında ve aracının ön tarafında net bir şekilde görünür vaziyette olacak.

CEZA PUANI

Pilotların sürücü lisanslarına aldıkları cezanın şiddetine göre ceza puanı eklenecek. 12 ceza puanına ulaşan pilota bir yarışta yer almama cezası verilebilecek.

Ceza sonrasında sürücülerin lisanslarına işlenen puanlar silinecek. Sürücünün lisansında kalan ceza puanları ise cezanın lisansa işlendiği andan itibaren 12 aylık süre boyunca geçerli olacak.

Antrenman seanslarında takımlara 4 pilot kullanabilme imkanı sunuldu. Önceki yıllarda en fazla iki farklı pilotu piste çıkartabilen takımlar, bu yılki antrenman seanslarında dört pilotu birden kullanabilecek.

KERS’TEN ERS’YE

Yeni sezonda yakıt kullanımı, yarış başına her araç için 100 kilogram ile sınırlandırıldı. Takımlar daha önce yarış başına ortalama 160 kilogram yakıt kullanıyordu.

Araçlara frenleme esnasında ekstra enerji imkanı sunan KERS, (Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi) yerini motorun yarattığı ısıyı da enerjiye dönüştüren ERS’ye (Enerji Geri Dönüşüm Sistemi) bırakacak. KERS’in sağladığı 80 beygir gücü, ERS ile sürücüler için 160 beygir gücüne çıkacak.

TURBO BESLEMELİ V6 MOTOR

2.4 litre hacmindeki V8 motorlar yerine 1.6 litrelik turbo beslemeli V6 motorlar kullanılacağı açıklandı.

Vites kutusunda 7 yerine 8 ileri vitese yer verilirken, araçların minimum ağırlığı 642’den 691 kilograma çıkarıldı. Ön kanatlar bin 800’den bin 650 milimetre uzunluğuna daraltılırken arka kanatların görünümünde de değişikliğe gidildi.