SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’tan TFF’ye teklif!

Çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle dördüncü kez Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilen Beşiktaş, seyircisiz oynama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ancak yönetim, PFDK’ya küfürle savaş içinde olduğunu ispatlayarak, talimatlara göre ceza verilmemesini isteyecek.

Güncellenme: 09:35, 13/03/2014
Beşiktaş’tan TFF’ye teklif!

Beşiktaş, Eskişehirspor maçındaki kötü ve çirkin tezahürattan dolayı yine Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi. Ancak yeni talimatın çıkmasından itibaren dördüncü kez PFDK'ya gönderilen Kartal, ceza alırsa seyircisiz oynama cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki karşılaşmanın temsilci raporunda yer alan, kombine ve biletli toplam 9 bin 501 taraftardan yaklaşık bin kişinin küfürlü tezahüratta bulunduğu yazınca, TFF Hukuk Müşavirliği siyah-beyazlıları Disiplin Kurulu'na sevk etti. Kurulun, bugün yapacağı toplantıda konuyu görüşeceği ve kararını buna göre vereceği ifade edildi. Eğer Beşiktaş, seyircisiz oynama cezası alırsa cezasını Akhisar Belediye maçında çekecek.

Beşiktaş Yönetimi ise, çirkin ve kötü tezahüratla ilgili en çok savaşan kulübün kendileri olduğunu dile getirerek, “Taraftarımızı uyarıyoruz, maçlarda broşürler dağıtıyoruz. Kulüp internet sitesinden küfürlü tezahüratın ve saha olaylarının ne kadar yanlış olduğunu dile getiriyoruz. Sosyal medyadan maksimum şekilde faydalanmak istiyoruz. Buna rağmen küçük bir azınlıktan dolayı suçlanan biz oluyoruz. Verilen cezalardan canımız yandığı gibi şimdi de seyircisiz oynamayla karşı karşıya kaldık. Yaptığımız bu çalışmaların bir karşılığı olmalı” yorumunu yaptılar.

‘CEZA VERİLMEYEBİLİR’

Beşiktaş, Futbol Disiplin Talimatı'nda yer alan “Çirkin ve kötü tezahürat” başlıklı 52. maddenin 11. fıkrasını göstererek, ceza verilmemesini isteyecek. Maddede yer alan, “Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir” kısmının uygulanması talebinde bulunacak.

Milliyet

Yayınlanma Tarihi:08:16,