SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Utanç gecesi için ne dediler?

Spor yazarları Trabzonspor - Fenerbahçe maçındaki olaylar için ne dedi?

Zeki Çol: Hani siz, şampiyonluk yolunda Fenerbahçe’nin yolunu tıkayacaktınız? Hani kazanacak ve şampiyonluğuna mani olmaya çalışacaktınız? Oysa ne yaptınız, ekmeğine yağ sürdünüz!
Ahmet Çakar: İlk devrenin son dakikasında Trabzonspor sol çaprazdan bir serbest vuruş kazandı. Oyuncuların neredeyse tamamı Volkan'ın koruduğu kalenin önünde... Ve işte o dakikalarda sahaya yine patlayıcılar yağdı. Bülent Yıldırım da maçı haklı olarak tatil etti. Bu işte yüzde yüz provokasyon var.
Ali Sami Alkış: 3 Temmuz süreci ile ilgili olarak Türk yargısı şike kararı vermiş...UEFA bu nedenle F.Balhçe’yi Avrupa kupalarına almamış... Hatta cezaları, hem UEFA Tahkim Kurulu, hem FIFA’da CAS tarafından onaylanmış olduğu halde; bizimkilerin “Sahada şikeye rastlanmamıştır” demesi, dünkü olayların tohumunu ekmiştir.
Ali Ece: 3 Temmuz 2011’de bir operasyon yapıyorsan, hukuki neticesi de nihai olarak lehte ya da aleyhte en geç 3 Ağustos 2011’de belirlenmez ise futbol statlarına zehir olarak 3 değil 333 katı döner! Ülkede kim futbolun bu hale gelmesine sebep olduysa sadece öbür dünyada değil bu dünyada da cezasını en ağır şekilde çekmesini tüm kalbim ve aklımla diliyorum.
Engin Verel: Ersun Yanal futbolculara teknik taktiğin dışındaki futbol dışı durumlarla ilgili de taktik vermiş olabilir mi? Çünkü her şey Volkan'ın seyirciyi tahrik edici hareketleriyle başladı.
Erman Toroğlu: Ben bir tek Caner'e hayret ediyorum. Magazin basınından köşe bucak kaçan Caner aynı şekilde tribünlerden de kaçıyor. İyi güzel de Caner kardeşim korner atmaya gidiyorsun, yarım metre yanında yardımcı hakem duruyor. Ne atılıyorsa hepsi sana geliyor. Sen de elektrik tellerine takılmış adam gibi sıçrıyorsun. Yardımcı hakeme hiç birşey gelmiyor. Tribünden bu yabancı maddeleri atanlar Sırbistan'da eğitim görmüş olmalı.
Ersin Düzen: Kimse ‘Ben yapmadım, o yaptı’ demesin. Dün akşamki olaylardan herkesin çıkaracağı dersler var. Futbolcusundan, başkanına, yöneticisinden, medyaya kadar herkes bu işin içindedir. Bu olayların bitmesi için, birçok kişinin futbol dünyasından elini, ayağını çekmesi gerekmektedir.
Güntekin Onay: TRABZONLU dostlarımız yaşananlardan utanıyor, üzülüyor ve bu yazıyı okuyanlar belki de soracaklardır: “Peki öyle diyorsun da hangi medeni hukuk ülkesinde şike cezasız kalır?” O farklı bir konu. Dün yaşananların hiçbir şekilde izahı ve mazereti olamaz. Şiddetle adalet sağlanmaz. Hak aranmaz. F.Bahçeli bir sporcunun başına bir şey gelmiş olsa bunun hesabını da kimse veremezdi.
Hayri Beşer: Bülent Yıldırım bu maçı devam ettirebilir miydi? Evet ettirilebilirdi lakin sonrasında neler yaşanırdı, bunun cevabını vermek hiç de kolay değil.
İskender Günen:Böyle taraftarlık olmaz! Asıl suçlu Trabzonspor'un içinde.
Necmi Perekli: Bir ilin taraftarını, takımlarının oyuncularını yöneticilerini, halkını bu denli germek Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında bu kadar husumeti körüklemenin Türk futboluna neler kazandırdığını (!) gördünüz mü?
Ömer Üründül: Trabzon seyircisi her şeyden önce kendi takımlarını da mağdur etti. Onların daha ilk dakikadan itibaren motivasyonlarını bozdular. Öylesine şartlanmışlardı ki devre biterken takımları lehine kazanılan frikikte belki de bir pozisyon olacaktı. Onu dahi beklemek lüzumunu hissetmediler. Taraftar kendi takımına zarar veriyor.
Serdar Bali: İlk yarının çoğu duraklamalarla geçti. Aslında pozisyoncuklara daha çok giren Trabzonspor’du. Ama tek atak ve Akbaş’ın tecrübesizliği Emenike’ye golü attırdı. Golden sonra Volkan’ın taraftarı tahrik edici sevinme hareketi oyunun durmasına hatta nerdeyse hakemin sahadan çıkmasına kadar uzuyordu. Her an ne olacağı belli olmayan oyun tekrar başladı. Ama maalesef ilk yarı bitmeden hakem Bülent Yıldırım soyunma odasına gitti.
Serhat Demirtaş: Oh olsun diyecekler, Fenerbahçeli futbolcuların bunu hak ettiğini düşünenler mutlaka çıkacaktır. 2010-2011 sürecinin rövanşını, hakkını veya karşılığını sahadaki oyunculara futbol oynatmayarak, bir kentin böyle olaylarla anılmasını sağlayarak almak mümkün değildir. Gelecek cezanın maç ve para karşılığı da Trabzonspor’un cezası olamaz. Taraftarların, kentin muhasebesini iyi yapması lazım. Trabzonspor’un cezası, Trabzon ve Trabzonspor vicdanının vereceği ceza, duyacağı sorumluluk ve takınacağı tavırdır.
Sinan Engin: Bu maçın konuşulacak bir yanı yok. Ama bu artık bir devlet konusu haline geldi. Türkiye nereye gidiyor, iki takımın bu husumeti devam edecek mi? Bir an evvel bu işe Spor Bakanı veya Başbakan el koymalı. Bu kupa mevzusu artık bitmeli. Kupa kiminse, son söz söylenmeli ve sahibine verilmeli. Trabzon taraftarı da ikna edilmeli.