SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Başkanı Michel Platini futbola dair merak edilen konular hakkında CNN International’a konuştu. 2020 Dünya Kupası’ndan, FIFA Başkanlığı adaylığına, kale arkasına fazladan hakem yerleştirilmesinden değişen Euro 2020 formatı ve kupa finaline ev sahipliği yapmasını istediği ülke olan Türkiye’ye kadar pek çok konuda soruları cevapladı.

UEFA Başkanı Platini, Fransa’da, 24 takımla oynanacak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ardından, 2020 şampiyonası yarı final ve final karşılaşmalarını İstanbul’da izlemek istediğini belirtirken, “Türkiye, ülkeme (Euro 2016 oylamasında) 6-5 yenildi. Uzun zamandır Avrupa Şampiyonası, Olimpiyat Oyunları için teklif veriyorlar. Büyük bir ülkede, güzel bir ülkede, bir hafta sürecek bir festivalle yarı final oynanacak… İstanbul gibi” diyerek İstanbul’a atıfta bulundu.

“Euro 2020’ye tek bir ülkenin ev sahipliği yapması yerine, Eylül ayında gerçekleştirilecek bir oylama ile açıklanacak stadyumlar ile Şampiyona 13 farklı Avrupa şehrinde oynanacak. Bu pan-Avrupa formatı, Platini’nin turnuvanın 60. “doğumgününü” imleme yolu. Ayrıca eski bir Juventus oyuncusu olan Platini, Türkiye’nin finale ev sahipliği yapmasını istiyor. (Sporx)

Yayınlanma Tarihi:12:41,