SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te yerleşik bir firma, performans ölçümü yapabilen cihazla Amerikan Ulusal Basketbol Ligi’nin (NBA) kapılarını araladı.

Firmanın sahibi İbrahim Sezgin, sporcunun sürat, dayanıklılık, patlayıcı kuvvet, reaksiyon zamanı, denge ve kuvvet ölçümleri, sıçrama yüksekliği, kuvvette devamlılık gibi özelliklerinin ölçümünü yapabilen cihazı birçok kuruluşa sattıklarını belirterek, “ABD’deki temsilcimiz sayesinde NBA ile iletişime geçtik ve cihazımı tanıtma fırsatı bulduk. Ürünümüzü çok beğendiler ve satın aldılar. Yaklaşık 4 aydır da kullanıyorlar. Sanırım daha fazla sayıda sipariş verecekler” dedi.

Cihazın dünyadaki diğer örneklerinde olmayan yeni özelliklere sahip olduğunu kaydeden Sezgin, cihazların bilgisayar üzerinden kullanımı iptal edip, yabancı kaynakların girmesi engellemek ve hata payını sıfıra düşürmek amacıyla her bir cihaz için ayrı bir yazılım geliştirdiklerine dikkat çekti.

Sezgin, “Cihaz’a otomatik depolama ve karşılaştırma özelliği ekledik. Sistem kullanıcısı, değerleri analog olarak giremiyor. Dışarıdan müdahaleye fırsat kalmadan sistem ölçtüğü değerleri otomatik olarak hafızasına alıyor ve diğer değerlerle karşılaştırabiliyor. Yani bir kişi performans ölçüm cihazlarından sırasıyla geçtikten sonra tüm değerleri hafızaya kaydedilip, saklanıyor. Ondan önce ve sonra teste tabi tutulan kişilerin değerleriyle otomatik olarak karşılaştırılıyor. Bu sayede kişilerin bulunduğu ilde, bölgede ve Türkiye genelinde kaçıncı sırada olduğunu belirleyebiliyoruz. Bu bilgileri güvenli bir şekilde muhafaza edip, merkeze iletebiliyoruz” diye konuştu.

Verilerin dışarıya kapalı bir merkeze kriptolu olarak aktarılıp saklandığını belirten Sezgin, sistemi önemli bir kullanım kolaylığı sağlayarak kablosuz olarak kullanılabilir hale getirdiklerini kaydetti.

NBA’DE KULLANILIYOR

Hızla seri üretime geçtiklerini belirten Sezgin, sözlerine şöyle devam etti: “ABD’deki temsilcimiz sayesinde NBA ile iletişime geçtik ve cihazımı tanıtma fırsatı bulduk. Ürünümüzü çok beğendiler ve satın aldılar. Hem profesyonel sporcu transferlerinde hem de altyapıda yetişen basketbolcu seçimlerinde kullanabilecekler. Görüşmelerimizde üründen gayet memnun olduklarını aktardılar. Hem eski versiyonu hem de yeni versiyon cihazı da 4 aydır kullanıyorlar. Sanırım daha fazla sayıda sipariş verecekler. Katar Olimpik Akademisi de sistemimizi tercih etti.”

YERLİ ÜRETİM OLARAK HİZMETE GİRMEYİ HEDEFLİYOR 

Sezgin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bilimsel destekle olimpik sporcu yetişmeyi hedeflediğini ve yetenek ölçümü yapabilen cihazlarla ilgili ihale açtığını hatırlattı.

İhalede yer almak için Bakanlık Bilim Kurulu’na tanıttıklarını ve değerlendirmeden başarıyla geçtiklerini söyleyen Sezgin, şunları kaydetti: “Aslında bu tür cihazların yerli üretim olması ülkenin güvenliği için çok önemli. Çünkü bugünün genç nesillerine yapılan performans ölçümleri, 50 yıl sonraki Türk milletinin fiziki, güç, kuvvet, boy, kilo değerlerini verecektir. Bu bilgilerin yurt dışı kaynaklarına ulaşması milletin refahı ve geleceği için ciddi bir risk taşır. Öyle ki küçük bir grip virüsü bir anda biyolojik silaha dönüşebilir, kimyasal silahlar üretilebilir.”

MİLLİ SAVUNMADA DA ADINDAN SÖZ ETTİRECEK Sezgin, sporcu seçmelerinde kullanabilecek sistemin özel tim elamını seçimin gibi güvenlik alanlarında da kullanılabileceğini belirterek, bazı özel birimlerce cihazın büyük ilgi gördüğünü ve sipariş aldıklarını kaydetti.

Yayınlanma Tarihi:11:55,