SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Can güvenliği yoksa maç tatil edilir

11 Mart 2014

Hakem Bülent Yıldırım'ın maçı tatil etme kararı yüzde yüz doğruydu . Çünkü sahaya atılan taş, meşale, kapı kolu ve benzeri maddelerle oyuncuların can güvenliği ortadan kalktı. Sürekli atılan taş ve benzeri maddeler bazı oyunculara isabet ettiği gibi futbolcuların sağlığı açısından devamını ortadan kaldırdı. Hakem Bülent Yıldırım iyi niyetli bir şekilde maçı oynamaya gayret gösterdi ancak atılan bu maddeler devam etmiş olsaydı sahada bir oyuncunun ya da hakemin yaralanması kaçınılmazdı.

Atılan maddelerden bazıları kaleci Volkan'a, Caner'e ve Emenike'ye isabet etti. Burada oyuncuların sağlığını tehdit etmeyen bir şekilde yabancı madde atılmış olsa belki de hakem Bülent Yıldırım maçı oynatmaya devam edecekti. Çünkü aslolan karşılaşmayı bitirmektir. Fakat burada tribünde taraftarlar arasında yaşanan olaylar ve tel örgünün direğinin devrilmesi de bu şansı ortadan kaldırdı. Sahada iyi niyetli şekilde mücadele etmeye çalışan Trabzonsporlu futbolcuların bu oyunlarına da çok yazık oldu.

Bir futbol kenti olan Trabzon, bu olaylarla belki de futboldan uzun süre mahrum kalacak. Türkiye Futbol Federasyonu'nun tatil edilen Beşiktaş-Galatasaray maçı sonrasındaki kararı dikkate alınırsa Trabzonspor belki de bu sezon sonuna kadar taraftarının önünde oynayamayabilir. Kaleci Onur ve bazı futbolcular ellerinden geldiğince tribünleri yatıştırmaya çalıştıysa da bu mümkün olmadı.

Artık bu olayların bir sonunun gelmesi gerekiyor. Hem kulüp yöneticileri hem futbolu yönetenlere çok önemli görevler düşüyor. Kaçan golün, yapılan hakem hatasının affı olur ancak bu olayların önüne geçilmezse Türk futbolu kan kaybeder. Bir an önce futbolu yöneten kişilerin yapıcı işlere imza atması gerekiyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek