SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’de Medical Park Antalyaspor’u deplasmanda 2-1 yenen Çaykur Rizespor’un kulüp başkanvekili Halim Mete, “Medical Park Antalyaspor karşısında hak ederek kazandığımız üç puana rağmen hakem hataları nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyoruz” dedi.

Mete, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahada kazanmaktan başka bir düşüncesi olmayan iki takımın mücadele ettiğini belirterek, “Rakibimiz de biz de düşme korkusu yaşıyoruz. Her iki ekibin de galibiyetten başka çıkar yolu olmayan bir maçta futbolcuların emeklerini hakem hataları gölgede bıraktı. Medical Park Antalyaspor deplasmanında hakemler, bir maçta ne kadar hata yapılabilirse hepsini yaptı. Dışarıdan çevrilen top gol sayıldı. Bütün hakem hocalarının net penaltı dediği iki penaltımız verilmedi. Bize maçı yorumlayacak hiçbir şey bırakılmadı. Medical Park Antalyaspor maçında hakemler kendileri çaldı, kendileri oynadı. Futbol böyle çok çirkin” diye konuştu.

Maçı yöneten Cüneyt Çakır’ın Türk hakemliğini dünya kupasında temsil edeceğini ifade eden Mete, şöyle devam etti:

“Bir hakem gözünün önündeki penaltıyı veremiyorsa, çizgi hakemi dışarıdan çevrilen topu görmüyorsa, bizim aleyhimize bile olsa orta sahanın gerisinden çıkan bir futbolcuya yan hakem ofsayt kaldırıyorsa ya kurallar değişti bizim haberimiz yok ya da maçlarda hakeme gerek yok. Bu maçta bu şekilde olaylar yaşanmasına sebebiyet verenleri komuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Medical Park Antalyaspor karşısında hak ederek kazandığımız üç puana rağmen hakem hataları nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyoruz. Türk hakemliğinin geldiği durum bu olmamalı. Hakemleri koruyalım derken milyonlarca dolara oyuncu transfer eden takımlar zor durumda bırakılıyor. Türkiye’de yöneticiler, teknik heyet ve futbolcular kamuoyunun önüne itilirken hakemler düdüklerini sallaya sallaya maç yönetmeye devam ediyor.”

Çaykur Rizespor camiası olarak sezon başından itibaren hakem yönetimlerinde art niyet aramadıklarını kaydeden Mete, “Merkez Hakem Komitesi’nin Medical Park Antalyaspor-Çaykur Rizespor maçını ders olarak izlemelerini istiyoruz. Bu maçı komite nasıl yorumluyorsa, bu maç öyle bir maçtır. Bu maçta bırakın tarafsız insanları, taraf olanların dahi vicdanı sızlamıştır. Maçı kazanan Çaykur Rizespor camiasının rahat uyku uyuyamadığı gibi, hakemlerin de rahat uyuduğuna inanmıyorum. Eğer rahat uyuyabiliyorlarsa çok daha vahim bir durum. Yaşanan bunca hakem skandalına rağmen ilahi adalet tecelli etmiş ve yürekleri ile mücadele eden futbolcularımız haklı bir galibiyet almışlardır” ifadelerini kullandı.