SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bayern Münih Başkanı itiraf etti!

Bayern Münih'in başkanı Uli Hoeness, vergi kaçakçılığı suçlamasıyla yargılandığı davada, iddianamedeki rakamdan 15 milyon avro daha fazla vergi kaçırdığını söyledi.

Güncellenme: 17:32, 10/03/2014
Bayern Münih Başkanı itiraf etti!

Münih Eyalet Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında Hoeness, savunmasında geçmiş yıllarda vergi konusunda hatalı davrandığını kabul ederek, şimdi temiz bir sayfa açmak istediğini belirtti. Duruşma sırasında soğukkanlı hareketleri dikkati çeken Honess, savunmasında kendisini vergi kaçakçılığı konusunda ihbar etmekle hakkındaki kovuşturmadan kurtulacağını ümit ettiğini kaydetti.

Uli Hoeness, ”İddianamedeki suçları işledim. Bazı yıllarda yüksel kar elde ettim, bazı yıllarda da yüksek zarar ettim” ifadesini kullandı.

Savının, olaya ilişkin kendi ihbarını geçersiz saydığını, bunun üzerine evinin arandığını, tutuklama emrinin çıkarıldığı ve dava açıldığını hatırlatan Hoeness, “Her şey masada olduğu için mutluyum. Benim için bu sıkıcı olayın tamamlanması için elimden geleni yapacağım” dedi.

Vergi kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanan Hoeness, iddianamedeki 3,5 milyon rakamından 15 milyon avro daha fazla vergi kaçırdığını itiraf etti.

Savcı Achim von Engel ise Hoeness’i 7 ayrı olayda vergi kaçırmakla suçladı. Mahkemede okunan iddianamede de Hoeness’in toplam 3,5 milyon avro vergi kaçırdığı, 33 milyon avro geliri beyan etmediği ve mali işlemlerden zarar ettiğini beyan ederek 5,5 milyon avro menfaat sağladığı kaydedildi.

KARARIN BU HAFTA AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Uli Hoeness’in eşi Susi ve oğlu Florian da duruşmayı izleyenler arasında yer aldı. Hakim Rupert Heindl’in baktığı dava, Uli Hoeness daha önce suçunu itiraf ettiği için kısa sürecek ve toplam 4 duruşma yapılacak. Kararın perşembe günü çıkması bekleniyor.

İsviçre bankalarına yatırdığı milyonlarca avroyu beyan etmeyen Hoeness, geçen yıl ocak ayı başında ceza indiriminden yararlanabilmek umuduyla kendisi hakkında maliyeye ihbarda bulunmuştu. Öte yandan, Bayern Münihli bir grup taraftar ellerinde pankartlarla Uli Hoeness’e destek vermek amacıyla duruşma boyunca adliye önünde bekledi.