SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Brezilya’da bu yaz düzenlenecek 2014 FIFA Dünya Kupası öncesinde ülke futbolunda sık sık meydana gelen ırkçılık olayları endişeye neden oluyor.

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter’in son dönemlerde sık sık vurguladığı “ırkçılığa karşı sıfır tolerans” politikasına rağmen yaklaşık 3 ay sonra Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Brezilya’da yeşil sahalarda meydana gelen ırkçılık olaylarında artış gözleniyor.

Son olarak Brezilya 1. Futbol Ligi ekiplerinden Santos forması giyen Arouca adlı futbolcu, maç sonrası gazetecilere verdiği röportaj sırasında ırkçı saldırıya uğradı. Brezilya Milli Takımı’nın da 4 kez formasını giyen Arouca, hafta içi Sao Paulo’yu 5-2 yendikleri maçın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, tribünden bir grup taraftarın sözlü saldırısına maruz kaldı.

“DURUM İÇLER ACISI”

Olayın ardından morali bir hayli bozulan ve öfkelenen Brezilyalı oyuncu, “Bu insanları önem vermemeli ve onlara kulak asmamalıyız. Tabi onlara insan denirse. Son zamanlarda yaşanan olayları anlamak zor ve sadece futbolda yaşanmıyor. Umarım birileri bu duruma el koyar çünkü durum içler acısı” değerlendirmesinde bulundu.

Santos’un teknik direktörü Oswaldo de Oliveira’da da oyuncusuna destek vererek, “Özellikle Dünya Kupası’na bu kadar az kalmışken, böyle olaylara izin verilmemeli. Eylemi gerçekleştirenler en ağır şekilde cezalandırılmalı” şeklinde konuştu.

HAKEME DE SALDIRILDI

Hafta içi oynanan diğer bir karşılaşmada bu sefer olayın kurbanı hakemdi.

Yerel bir turnuva maçının hakemliğini yapan Marcio Chagas da Silva, bazı taraftarların maç öncesi ve sonrasında kendisine ırkçı saldırıda bulunduğunu ve stat dışındaki aracının söz konusu kişiler tarafından yağmalandığını söyledi.

Cruzerio ile Real Garcilas arasında geçen ay oynanan maçta ise Cruzeirolu oyuncu Tinga’nın topla her buluştuğu anda tribünlerden maymun sesi yükselmesi büyük tepki çekmişti.

Maçın ardından konuşan 36 yaşındaki futbolcu, “Yıllarca Almanya’da oynadım ve hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. Önce normal tezahürat sandım, ancak daha sonra ırkçı bir tepki verdiklerini fark ettim. Irkçılığa karşı olmalı ve eşitlik içinde yaşamalıyız” ifadesini kullanmıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff da söz konusu olaya sosyal medya sitesi Twitter hesabından tepki göstererek, “Çok üzücü bir durum. Spor, önyargıların sergilendiği bir platform asla olmamalı” mesajını yazmıştı.

TEK SORUN IRKÇILIK DEĞİL

Brezilya futbolunda 2014 FIFA Dünya Kupası arifesinde ırkçılığın yanı sıra farklı problemler de göze çarpıyor.

Dünya Kupası’na az bir zaman kala stadyum ve hava alanı inşaatlarının zamanında tamamlanıp tamamlanmayacağı sorusu gündemdeki yerini korurken, turnuvanın yapımında harcanan tutarı fazla bulan protestocuların gösterileri aralıklarla sürüyor.

Ülke basını, bu problemlere kalıcı çözümler bulunması gerektiğini vurgularken, ekonomik nedenlerle liglere bir yıl ara verilme ihtimalinin olduğu iddia ediyor.