SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF’nin aldığı yeni kararlarla saha kapatma kriterleri değişti. Taraftarların neden olduğu saha olayları, kötü ve çirkin tezahürat maddelerini derinleştiren Türkiye Futbol Federasyonu, kurullarıyla beraber adeta ceza yağdırdı. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun verdiği cezalar neredeyse bir takımın yıllık transfer bütçesine eşitlenirken saha kapatma cezaları da can yaktı.

EN ÇOK CEZA BURSASPOR’A

Süper Lig’in ikinci yarısında ceza yağdıran PFDK, Süper Lig’de 5, PTT 1. Lig’de de 11 kez seyircisiz oynama cezası verdi. Saha kapatma cezasıyla birlikte verilen para cezaları da oldukça fazla can yaktı. Taraftarların neden olduğu saha olayları, kötü ve çirkin tezahürat yüzünden verilen para cezalarının toplamı Süper Lig’e 4 milyon 525 bin TL olarak yansıdı. Bu cezaların 779 bin TL’si Bursaspor’a kesilirken Fenerbahçe 470 bin TLK ceza aldı. Galatasaray’ın kasasından 265, Trabzonspor’dan 340 Beşiktaş’tan ise 280 bin TL çıktı.

Saha kapatma cezalarında başı da yine Bursaspor çekiyor. Sahası iki maç taraftara kapatılan Bursaspor, kadın ve çocuklara karşı oynadı. Yeşil beyazlıların ardından sahası kapatılan diğer takımlar da Fenerbahçe, Kayserispor ve Eskişehirspor oldu.

ALT LİGLER YANDI

PTT 1. Lig’de ise neredeyse kapanmadık saha kalmadı. Son olarak Adana Demirspor’un 2 maç seyircisiz oynama cezasıyla birlikte saha kapatmaların sayısı 11’e yükseldi. PFDK, PTT 1.Lig’in ikinci yarısında takımlara toplamda 1 milyon 241 bin TL ceaza verdi. PFDK Süper Lig’de oynayan futbolculara da 175 bin TL ceza kesti. Bu cezalar sadece Süper Lig ve PTT 1. Lig’İn ikinci yarısında verildi.

Eurosport