SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü'nde Başkan Ünal Aysal ve ekibi tarafından, “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen altyapı çalışmasının detayları ortaya çıktı.

Buna göre Almanya'yı ana üs yapacak olan sarı-kırmızılılar, ardından Belçika, Fransa ve Hollanda için de çalışmalara başlayacak. Proje için Almanya'da Galatasaraylı idareciler ve profesyoneller son detayları konuşurken, sarı-kırmızılı kulübün uzun vadede bu işten çok kazançlı çıkacağı tahmin ediliyor.

Almanya 4. liginden 2, Bundesliga 2'den 1 kulüple yapılacak protokolün en dikkat çeken noktalarından biri de Galatasaray'ın kasasından para çıkmayacak olması. İşte Galatasaray'ı sporcu ithal eden bir kulüp olmaktan çıkarıp, ihraç eden bir yapıya kavuşturacak projenin detayları…

KULÜPLER TAMAM: Galatasaray, Almanya 4. liginden Wattenscheid ile resmi anlaşmaları yaptı. Yine Regionalliga Südwest'da mücadele eden Hessen Kassel'le de protokoller tamam. Bundesliga 2'den Arminia Bielefeld ile de anlaşma yapılacak.

İSMİNİ VERECEK: Galatasaray için proje oldukça kârlı gözüküyor. Çünkü söz konusu kulüpler Galatasaray'a tesislerini açacak. Bunun karşılığında sarı-kırmızılılar sadece marka değeri ile orada bulunacak ve futbol kulüplerine Galatasaray Futbol Okulu adı verilecek.

HEDEF TÜRKLER: Almanya'daki Türk nüfusu dikkate alındığında bu projeye iki taraf da büyük önem veriyor. Galatasaray bu şekilde en düşük maliyetle Türk oyuncuları keşfedecek, Almanlar da bu işte ortaklık yapacak.

DEVLET DESTEĞİ: Almanya'da yabancıların entegrasyonu ile ilgili bakanlık bu konuda kulüpleri teşvik ediyor. Özellikle gençlerin kötü alışkanlıklar kazanmaması için bu konuda çalışmalarda bulunacak kulüplere Alman devleti de kolaylık sağlıyor. Burada kredilerle çalışmalar teşvik ediliyor.

ÜÇ GRUP VAR: Bu çalışmada 6-12, 12-16 ve 16-20 şeklinde 3 kategori baz alındı. Buradan yetişecek yetenekler öncelikle o kulüp bünyesindeki takımlarda forma giyecek. Futbolcuların transferi noktasında ise öncelik Galatasaray'da olacak. Sarı-kırmızılılar futbolcuları istediği anda bünyesine katabilecek. Futbolcu satışından ise Galatasaray'ın alacağı rakam yüzde 60'tan aşağı olmayacak.

Milliyet

Yayınlanma Tarihi:07:57,