SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol merakı üniversite yıllarında başlayan Gaziantepsor’un yönetim kurulu üyesi Kübra Kabaali, kısa sürede kırmızı-siyahlı taraftarların gönlünü fethetti.

Kulübün genel sekreter ve basın sözcülüğü görevini yürüten Kabaali, üniversite yıllarında fakülteler arası futbol turnuvalarında hakemlik yaptı. Futbol merakı ilerleyen yıllarda sevgiye dönüşen Kabaali, iş hayatına atıldıktan sonra ise PTT 1. Lig ekiplerinden Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’da da yöneticilik görevinde bulundu.

Kentin profesyonel futbol takımlarının iç ve dış sahadaki maçlarını kaçırmayan Kabaali, Gaziantepspor’un geçtiğimiz aylarda yapılan genel kurulunda kulübün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Takımın başarısı için yoğun mesai harcayan Kabaali, kısa sürede taraftarların da gönlünü fethetti. Futbolu yaşam tarzı olarak benimseyen kırmızı-siyahlı takımın yöneticisi, kadınların tüm spor dallarında boy göstermesini istiyor.

Kabaali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, futbolun genelde erkek sporu olarak bilindiğini ancak bu alanın dünyayı etkileyen önemli bir sektör olduğunu söyledi.

Futbolun geniş kitleleri tesir ettiğine dikkati çeken Kabaali, “Futbol aynı zamanda bir ekonomi. Hatta inşaat ve enerjiden sonra dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi. Futbolun hem sosyal hem de ekonomik yönü var” dedi.

Futbola ilgisinin üniversite yıllarında başladığını anlatan Kabaali, şöyle devam etti:

“İstanbul Üniversitesinde çok eğlenceli futbol turnuvalarımız olurdu. O dönem atletizmle ilgileniyordum. Bir gün turnuvada hakemlik yapmamı istediler, ben de kabul ettim. Sonra futbolu yakından takip etmeye başladım. Üniversiteden sonra iyi bir Gaziantepspor taraftarı oldum. Şehrimizi PTT 1. Lig’de temsilen Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’da 2 yıl yöneticilik yaptım. Sonra da başkanımız İbrahim Kızıl’ın teklifi üzerine Gaziantepspor’da yöneticiliğe başladım.”

Kabaali, futbol yöneticiliğinde erkeklerle aynı zorlukları yaşadığını ifade etti.

Kulüp yöneticiliğin kendisi açısından güç olmadığına işaret eden Kabaali, “Çünkü diğer arkadaşlarımızla aynı havayı soluyor, benzer olaylarla karşılaşıyoruz. Mesai arkadaşlarımız ve taraftarlarımız bana destek oluyor. Maçlarda da çok coşkulu oluyorum. Futbolun mutlu kısmını yaşıyorum” diye konuştu.

TARAFTAR KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ 

Futbolun kendisi için çok anlamlı olduğunu vurgulayan Kabaali, bu spor branşını bir yaşam tarzı olarak gördüğünü dile getirdi.

Futbolun aynı zamanda kültürel ve sosyal bir olay olduğuna dikkati çeken Kabaali, “İngiliz Premier Ligi’ni, dünya nüfusunun yarısından fazlasının düzenli takip ettiğini öğrendim. Herhalde bu kadar yüksek oranda takip edilen bir müsabaka veya sosyal faaliyet yoktur. Futbol, bu sosyalliğinden dolayı benim için daha anlamlı hale geliyor. Futbol aynı zamanda birleştiren, cesaretlendiren, heyecanlandıran ve birlik duygusunu yansıtan bir spor dalı. Bana göre futbol hayatın ta kendisidir” şeklinde konuştu.

Gaziantepspor’da taraftar kültürü çok önemsediklerini ifade eden Kabaali, burada da kadınlara öncelik verilmesini istediklerini kaydetti.

Sporun toplumun bütün kesimlerine özendirilmesi gerektiğini düşünen Kabaali, şöyle konuştu:

“Bununla ilgili uzun vadede taraftar kültürü oluşturmak istiyoruz. Taraftar kültürünü oluştururken de sportif başarı, yıldız futbolcuların ve takımın kamuoyuna iyi tanıtılması gerekiyor. Kısa vadede seyri artıracak bazı projeler hazırladık. İnşallah bunları önümüzdeki aylarda hayata geçireceğiz. Çünkü taraftarların tribünde yer alması ve takımın kentle bütünleşmesini çok önemsiyorum.”

Kabaali, kadınların sporda hem taraftar hem yöneticilik açısından daha fazla boy göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.