SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Safa Can KONUKSEVER / AMKSPOR

İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Ankaraspor maçında 29, İstanbul B.B-Manisa karşılaşmasında ise sadece 13 taraftar vardı. Güvenlik personelinin bile seyircisiden çok olduğu bu iki takım, şampiyonluğu kovalıyor. Milyon euroluk kadro değerleri de diğer takımları katlıyor. Son yıllarda Türk futbolunun en büyük sorunu taraftar…

Pek çok maç boş tribünler önünde oynanıyor, seyirci problemini çözmek için ciddi çaba harcanıyor. Ancak şehir takımları yerine Belediye destekli ekiplerin yarışta kafaya oynamaları düşündürüyor. 54 puanlı Ankaraspor ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor neredeyse karşılaşmalarına taraftarsız çıkıyor. Geçen haftaki İstanbul B.B-Manisaspor maçında tribünde sadece 13 taraftar yer alırken, tam 130 güvenlik personeli vardı! Aynı şekilde 24. haftadaki İstanbul B.B.-Ankaraspor karşılaşmasını ise 29 taraftar izledi.

SABİT GELİR 5 MİLYON TL

Bu iki Belediye destekli takımla ilgili göze batan diğer nokta ise takım değerleri. Transfer döneminde yıldız oyuncuları rahatça kadrosuna katan iki ekipten İstanbul B.B.'nin 21 milyon euro, Ankaraspor'un ise 15 milyon euro olarak değeri öngörülüyor. Ancak ne gariptir ki PTT 1.Lig'de kulüplerin sabit geliri sadece 5 milyon TL. İşte bu ortamda, “Nasıl oluyor da bu iki kulüp ile diğer kulüplerin arasındaki fark böylesine açılıyor” sorusu akıllara geliyor. Yarış içinde olmaya çalışan ve futbolseverlerin Süper Lig'e renk katmasını beklediği Orduspor ve Balıkesirspor gibi şehir takımları ise maçlarını ortalama 7 bin ile 10 bin taraftar önünde oynuyor.

SARIGÜL KULÜBÜ KAPATACAK

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, seçimi kazanması durumunda İstanbul Büyükşehir Belediyespor'u kapatacağını söylemişti. Sarıgül, “Kulüp binasından kendine bakanlar var. Buna izin vermeyeceğiz. Biz sporcu fabrikaları kuracağız” ifadesini kullanmıştı. Eğer Sarıgül İstanbul'un yeni patronu olursa, İBB devri kapanmış olacak.

ANKARASPOR’UN ADI DEĞİŞECEK

Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyespor cephesinde değil, Ankaraspor tarafında da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankaraspor'un Süper Lig'e çıkması durumunda mavi-beyazlı takımı Ankaragücü ile birleştireceklerini ifade etti. Daha önce iki kulüp birlikte yönetildiği gerekçesiyle Ankaraspor küme düşürülmüştü.