SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MHK’dan hakemlere ultimatom

MHK'den hakemlere bu kez destek yerine sert uyarılar geldi. MHK başkanvekili Yüksek Okçuoğlu'nun "Hatalarınızla bazılarını meslek sahibi yaptınız" sözleri toplantıya damga vurdu.

Güncellenme: 16:30, 06/03/2014
MHK’dan hakemlere ultimatom

Spor Toto Süper Lig’inde özellikle zirvedeki yarış hakemleri Türk futbolunun bir numaralı gündem maddesi haline getirmesi MHK’yi de harekete geçirdi.

Ligin ikinci yarısıyla birlikte hakemlerle ilgili kamp ve eğitim çalışmalarını yoğunlaştıran Zekeriya Alp başkanlığındaki MHK’nin son haftalara yine hataların damga vurmasının ardından bu kez uyarı yerine hakemlerine adeta ultimatom verdiği ortaya çıktı.

Oldukça sert uyarıların gündeme geldiği başkan Zekeriya Alp’in yanı sıra Yüksel Oçuoğlu, Zihni Aksoy, Jaap Ulenberg ve Burçin Keskin’in katıldığı Wyndham Otel’de gerçekleşen bu aylık eğitim seminerinde sadece Süper Lig orta hakemleri hazır bulunduğu belirtildi. Alp başkanlığındaki ekibin cuma günü ilave 5. ve 6. hakemlerle biraraya geleceği yardımcı hakemlerle ilgili zirvenin ise önümüzdeki hafta gerçekleşeceği öğrenildi.

Son haftalara bazı hakem hatalarının damga vurması ve bazılarının kızağa çekilmesi MHK’nin her ay gerçekleştirdiği aylık eğitim seminerinin bu ayki gündeminin öncekilerden farklı ve biraz da tatlı sert gerçekleşmesine neden oldu. Başkan Alp ve beraberindekilerin tek tek söz alarak hakemlere uyarılarda bulunduğu Wyndham Otel’deki bu zirvede MHK başkanvekili Yüksel Okçuoğlu’nun, “Bakın şu anda dışarda kalan eski mesleği hakem olan 14 tane insan var ve sizler yaptığınız hatalarla bu kişileri meslek sahibi yaptınız. Hata yapmayın onlarda eleştirmesinler, onlara fırsat vermeyin. Doğruyu yapın ve onları kendinizle ilgili konuşturmayın. Hata yaparak bu insanların sizi çatır çatır doğramasına müsade etmeyin” sözleri toplantıya damga vurdu.

Son haftalarda yaşanan hatalarla ilgili özellikle konsantrasyon eksikliğine vurgu yayan başkan Alp ve beraberindeki heyet eğitim seminerininin kapanışını, “Sizler sahadan haklı olarak ayrılmak zorundasınız. Buna mecbursunuz. Hakem ben göremedim diyemez. Sahadaki her hakemin bir görev alanı var bunun çizgileri belli. Hiç biriniz görmeniz gereken alandaki bir şeyle ilgili göremedim savunması yapamaz. Göreceksiniz, göremezseniz, ne olacağını görürsünüz. Sonra alınmayacaksınız. Haklı olacak kararları sakın kaçırmayın. Dikkatli olacaksınız sürekli konsantrasyon halinde olacaksınız. Bizim de hesap verdiğimiz yerler var bizim de canımız sıkılıyor yaptığımız işten keyif alalım haklı olalım yolumuza devam edelim” uyarılarıyla yaptı.

Sporx