SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akhisar, “arena”sına kavuşuyor

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Biz 2-3 kere açılış töreni yapılıp hizmete girmeyen yatırımlardan yana olmadık" dedi.

Güncellenme: 16:31, 06/03/2014
Akhisar, “arena”sına kavuşuyor

Kılıç, Akhisar’da yapılacak stadın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu projenin ilçe ve Manisa için çok önemli olduğunu, futbolculuk hayatında birçok başarı elde eden teknik direktör Hamza Hamzaoğlu’nun çalıştırdığı Akhisar Belediyespor’un bu statta takımını daha büyük başarılara taşıyacağına inandığını kaydetti.

Akhisar Belediyespor’un fiziki altyapı çalışmalarına destek vereceklerini ifade eden Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti hükümetleri döneminde temel atmalar tarih verilerek taçlandırılmıştır. Biz 2-3 kere açılış töreni yapılıp hizmete girmeyen yatırımlardan yana olmadık. Bundan sonra da hizmetlerin, atılan temellerin açılışlarında birlikte olacağız. Bugün temel atma törenine katıldığımız Muradiye’deki spor salonunun açılışı için 29 Ekim’e söz aldık. Sizin de adı gibi hızlı bir belediye başkanınız var, bu konuda yüklenici firmaya bir ricası olduğunu biliyorum. Stadımızın inşası noktasında belli bir süre var ama ben inanıyorum ki yüklenici firma bu süreyi kısaltacak.”

Kılıç, AK Parti iktidarları döneminde Türkiye’de bir çok alanda çalışmalar yapıldığını ve başlanan projelerin tamamlandığını belirterek, 1999 yılında başlanan Atatürk Olimpiyat Stadı’nın borcunun AK Parti iktidarı döneminde 2015 yılında bitirelebileceğini kaydetti. Halen birçok ilde 25’i aşkın stat inşaatının sürdüğünü bildiren Kılıç, gençlik merkezleri ve diğer spor alanlarıyla yatırım sayısının bini geçtiğini söyledi.

Kılıç, törene katılan sporculara da seslenerek, “Yaptığınız sporu, çalışmaları, doğal ve ahlaklı yollardan yapın. Gazi Mustafa Kemal ne demişti, ‘ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’. Sizler ahlaklı olacaksınız, elde ettiğiniz başarıları kendi çabalarınızla elde edeceksiniz” diye konuştu.

Törende Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, AK Parti Manisa milletvekilleri Uğur Aydemir, Hüseyin Tanrıverdi ile Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı da birer konuşma yaptı. Törene, Akhisar Belediyespor futbol takımı ile basketbol takımı ve diğer branşlardaki sporcular katıldı.

Öte yandan törenden önce protokoldeki oturma düzeniyle ilgili sorun yaşandığı ancak çözüldüğü öğrenildi.

STAT

İçinde 13 bin kişilik stat ile 2 bin kişilik spor salonu olan kompleks 30 milyon liraya mal olacak. Stadın yapılacağı 37 bin metrekarelik alanın Spor Genel Müdürlüğü’ne devri nedeniyle ilçe merkezinde bulunan Akhisar İlçe Stadı’nın kullanım hakları Akhisar Belediyesi’ne geçecek. Stadın 2014-2015 futbol sezonu ikinci devresine yetiştirilmesi planlanıyor.