SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Futbol A Takımı Kaleci Antrenörü Jose Sambade Carreira, Türk futbolunun kaleci bakımından herhangi bir eksiği bulunmadığını söyledi.

Kaleci Cenk Gönen ile BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Sambade, “Türkiye’de çok iyi seviyede kaleciler var. Ben kesinlikle herhangi bir eksik göremiyorum” dedi.

İspanya Futbol Federasyonu’nun davetlisi olarak kaleci eğitim semineri için gittiği İspanya’da, Türkiye ile ilgili son derece olumlu görüş bildirdiğini dile getiren Jose Sambade, “İspanya’da kaleci kursunu ben düzenliyorum. Bu sene istememiştim ama Beşiktaş ve İspanya Futbol Federasyonu’nun yoğun isteği üzerine gittim. Türk futbolu ile ilgili sorular soruldu, çok memnun olduğumu söyledim ve çalışma ortamımın ne kadar güzel olduğunu anlattım” diye konuştu.

İlginç antrenman metotları uyguladığının hatırlatılması üzerine de antrenör Sambade şunları söyledi:

“Yenilikçi olduğumu söylüyorlar ama ben öyle olduğuma inanmıyorum. Kaleciler, çok özel oyuncular ve özel idman yapmalılar, ayrı bir program uygulamalılar. Bu ilginç idman metotlarını, fikir alışverişi yaparak uyguluyorum. Kalecilerle adaptasyonumuz güzel, bana alıştılar. Kısa zamanda iyi bir tempo yakaladık. Neleri eksikse, o yönde özel çalışmalar da yapıyoruz ve son derece uyumlu ilerliyoruz.”

Bir gazetecinin, ‘Türkiye’nin Vi Valdes’i ve Iker Casillas’ı kimler?’ sorusunu, “Karşılaştırma yapmak biraz saygısızlık gibi geliyor” diye yanıtlayan İspanyol teknik adam, kaleci Cenk’in Galatasaray derbisinde sakatlık yaşadığı pozisyon için ise “Ben olsaydım derbideki o tekmeye kafa uzatmazdım. Profesyonel kaleci olmak için çok cesur olmalı. Saha içinde Cenk ne gerekiyorsa onu yaptı ve devam etti” şeklinde görüş belirtti.

Altyapıdan oyuncu çıkarmak için yeteneğin ve günlük çalışmanın önemine dikkati çeken Sambade, her ne kadar fikir alışverişinde bulunsalar da takımda hangi kaleciye forma verileceğine teknik direktör Slaven Bilic’in karar verdiğini söyledi.