SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rizespor’dan ‘Burak’ açıklaması

Çaykur Rizespor Yönetim Kurulu üyesi Avukat Remzi Kazmaz, "Burak Yılmaz'a yapılan hareketi nefretle kınıyoruz. Ne fair-play ruhuna ne de insanlığa sığar." dedi.

Güncellenme: 16:57, 05/03/2014
Rizespor’dan ‘Burak’ açıklaması

Çaykur Rizespor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Remzi Kazmaz, centilmenlik, spor ahlakı ve fair-play ruhu içinde olmayı her fırsatta öğütleyen, bu tür etik değerleri ‘olmazsa olmaz’ kabul etmiş bir kulüp olarak Burak Yılmaz’a yapılan hareketi nefretle kınadıklarını ve geçmiş oldun dileklerini ilettiklerini bildirdi.

Avukat Kazmaz, yaptığı yazılı açıklamada, 2 Mart’ta Rize Yeni Şehir Stadı’nda Galatasaray ile oynanan futbol karşılaşmasının sonlarına doğru, Burak Yılmaz’a kale arkası tribünlerinden bir şahıs tarafından yabancı madde atıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Atılan yabancı madde sonucu Burak Yılmaz’ın yüzünün yaralanmış olması hususu ne spor ahlakı ve fair-play ruhuna ne taraftarlığa ne de insanlığa sığar. Böylesine bir eylemi gerçekleştiren şahsın hiçbir mazereti olamaz. Ayrıca bu hareket 6222 sayılı kanuna göre de suçtur. Sahamızda vuku bulmuş bu olay tüm Çaykur Rizespor camiasına mal edilemeyecek münferit bir olaydır. Prensip olarak başta futbolcularımız olmak üzere tüm Çaykur Rizespor camiası fair-paly kuralları içinde kalmaya özen göstermiştir. Centilmenlik, spor ahlakı ve fair-play ruhu içinde olmayı her fırsatta öğütleyen, bu tür etik değerleri olmazsa olmazımız kabul etmiş bir kulüp olarak Burak Yılmaz’a yapılan bu hareketi nefretle kınıyor ve kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Her fırsatta gerek takıma, gerek taraftarlara fair-play yönündeki telkinlerde bulunduklarını kaydeden Kazmaz, şunları ifade etti:

“Bu telkinlerin karşılığını da aldığımızı ve bu yönde başarılı sayılabilecek çalışmalar yaptığımızı şu iki örnek doğrulamaktadır. Sezon başından bu yana hiçbir futbolcumuz kırmızı kart görmemiş, yine sezon başından bu yana saha kapama veya seyircisiz oynama cezası almamış bir kulüp durumundayız. PTT 1. Lig’de mücadele ettiğimiz yıllardan bu yana centilmenlik yarışında en önde giden ekiplerden biri olma özelliğimiz devam etmektedir ve edecektir. Tüm spor kamuoyunun çok iyi bileceği gibi Türkiye’nin hangi sahasında ve hangi takımı ile oynarsanız oynayın, rakip tribünlerin hemen önünde, kendisine yapılan faullü hareketlere karşı aşırı tepki veren futbolcular, tribünlerdeki tüm taraftarlar için potansiyel bir tahrik unsuru olmaktadırlar. Bu gerçeği hiç kimse göz ardı edemez. Bu gerçek, Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden 18 takım taraftarı için istisnasız olarak geçerlidir.”

Burak Yılmaz’ın babası Fikret Yılmaz’ın sosyal medya üzerinden yönelttiği eleştirileri bir babanın evladına yapılan muameleden dolayı gösterdiği refleks ve reaksiyon olarak değerlendirdiklerini kaydeden Kazmaz, “Aksi halde yapılan bu hareketi bütün Çaykur Rizespor taraftarına mal etmek asla ve asla kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Kazmaz, açıklamasında Burak Yılmaz’a yapılan hareketin yanlış olduğunu, Kulüp Basın Sözcüsü Aykut Ferah’ın maçtan bir gün sonra yaptığı açıklama ile dile getirdiğini kaydetti.