SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aykon TED Ankara Kolejliler, Basketbol ULEB Avrupa Kupası Sekizli Final ilk maçında Ukrayna’nın Khimik takımına 75-71 yenildi.

Ukrayna’da oynanması gereken, ancak bu ülkede yaşanan olaylar nedeniyle İstanbul’a alınan karşılaşmaya iyi başlayan Aykon TED Ankara Koleliler, dış atışlardan bulduğu sayılarla 5. dakikayı 14-7 öne geçti. Khimik, Delaney ve Freimanis’in basketleriyle oyunda dengeyi kurmaya çalıştıysa da başkent temsilcisi ilk periyodu 23-15 üstün geçti.

İkinci periyoda iyi başlayan Ukrayna temsilcisi, organize hücumlarla bulduğu basketlerle 7-2’lik seri yakaladı ve 14. dakikada farkı 3 sayıya (22-25) düşürdü. Bu dakikalarda savunmada dağınık oynayan ve hücumlarda da etkili olamayan Ankara ekibi karşısında baskılı olan Khimik, 18. dakikada 34-32 öne geçti. Plisnic’in basketleriyle toparlanan Aykon TED Ankara Kolejliler, devreyi 39-38 önde tamamlamasını bildi.

Maçın ikinci yarısına 8-0’lık seriyle başlayan Khimik, 22. dakikada 47-39 öne geçti. Aykon TED Ankara Kolejliler Golubovic’in basketleriyle oyunda kalmaya çalışırken, Ukrayna temsilcisi Travis’i etkili oyunuyla üstünlüğünü sürdürdü ve son periyoda 59-52 önde girdi.

Karşılıklı basketlerle başlayan son periyotta Tucker ve Valters ile dış atışlardan üst üste 3 basket bulan Aykon TED Ankara Kolejliler 37. dakikada 69-68 öne geçti. Daha sonra yaptığı hücumlarda sayı üretmekte zorlanan başkent ekibi karşısında son dakikaya 75-71 önde giren Khimik, mücadeleyi de bu skorla kazandı.

Kupada çeyrek finale kalacak takımın belirleneceği rövanş karşılaşması, 12 Mart Çarşamba günü Ankara’da yapılacak.

DAVUD İLE VALTERS ARASINDA GERGİNLİK Aykon TED Ankara Kolejliler’den Davud Kamer ile Kristaps Valters arasında gerginlik yaşandı.

İlk yarının sonlarına doğru oyundan alınan ABD asıllı Türk oyuncu Kamer (David Lee Dixon) ile Valters, sözlü tartışmanın ardından birbirlerinin üzerine yürüdüler. Araya giren başantrenör Ercüment Sunter ile diğer oyuncular gerginliğin büyümesini önledi. Sunter bu olaydan sonra Davud Kamer’e karşılaşmada süre vermedi.

Öte yandan karşılaşmayı 20 kadar Khimik taraftarı izledi.

Salon: Abdi İpekçi

Hakemler: Vicente Bulto (İspanya), Sasa Maricic (Sırbistan), Igor Dragojevic (Karadağ)

Khimik: Popov, Shuler 11, Delaney 15, Travis 19, Zavadskyi 8, Freimanis 6, Gatens 8, Riabchuk 2, Kovalenko 6, Pustovyi

Aykon TED Ankara Kolejliler: Valters 9, Muhammed Baygül 4, Rasic 6, Plisnic 14, Golubovic 18, Tucker 18, Davud Kamer, Berkay Candan 2, Caner Erdeniz, Ali Berent Kavaklıoğlu

1. Periyot: 15-23

Devre: 38-39

3. Periyot: 59-52

Yayınlanma Tarihi:21:20,