SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aferin siz böyle devam edin (!)

Merkez Hakem Kurulu göreve geldiğinden bu yana skandal hakem kararları maçlara damgasını vurdu. Bu MHK’nin neyi meşhur diye sorarsanız, “Maçın sonucunu tayin hakem kararları” derim.

İnsanın olduğu yerde hata elbette olur. Ancak siz MHK olarak eğitimdeki beceriksizliğinizin bedelini takım ve taraftarlara ödetirseniz, o zaman birileri çıkar ve bunun hesabını sorar. Sormalıdır da.

Daha ilave çizgi hakemi uygulamasında bile standardı yakalayamadınız. Sorumluluk ve yetki alanı paylaşımını hakemlerinize doğru olarak anlatamıyorsunuz. Hangi pozisyona hakem, hangisine çizgi hakemi karışacak tam bir çorbaya döndü.

O zaman UEFA’nın organizasyonlarında bu nasıl başarıldı diye sormazlar mı adama? Orada da hatalar oluyor fakat hiç bu kadar maç sonucuna etki edildiğini görmedi.

HAKEMLER RAHATSIZ

Durum şunu gösteriyor ki; hakemler iyi eğitilmiyor. Gerçi eğitimin başında Oğuz Sarvan ve ekibi varken bu işler biraz zor düzelir. Sarvan ve ekibinin MHK’nin başındayken Türk futboluna, hakemlere yaşattıkları herkesçe malum. Dernek uğruna hakem camiasını ikiye bölerek parçaladılar. Senden benden diyerek adamcılığın önünü açtılar. Daha hakemliğe yeni başlamış olanlarına bile emekleri yok sayıldı. Bu zihniyet hakemlere eğitim verse ne olur? Ayrıca Sarvan, zaten bu çok başarılı olsaydı eğer kendisine MHK başkanı olarak görev verilirdi.

Öte yandan hakemlerin büyük çoğunluğu bu durumdan rahatsız. Önde hakemler bırakın onların eğitimlerine inanmayı kendilerine adil ve eşit yaklaşılmadığını dahi düşünüyorlar. Üstelik önde hakemlerine bazıları verilen eğitimle dalga geçiyorlar.

Hal böyle olyunca hakemlerine iyi maç yönetmesi de mümkün olmuyor. Eğer MHK başarılı olmak istiyorsa; camiada sağlanacak bir sevgi ortamının yanına doğru bir eğitim politikası koyması gerekiyor.

O YABANCI MADDE BURAK’A ATILMADI!

Burak Yılmaz’a Rize’de yapılanlar kabul edilemez. Yıllardan bu yana çeşitli karşılaşmalarda yaşanan, bu ve benzeri olaylarla ilgili tedbirler gerçekten alınmış olsaydı bugün bunlar yaşanmamış olacaktı. Sporda şiddet ve düzensizliğin bir an önce engellenmesi gerek. Aksi takdirde daha kötü şeyler olabilir.

Atılan madde Burak’ın gözünü çıkarsa bunun hesabını kim verecekti? Sonra o madde oraya nasıl girdi? Onun stada girmesini önlemesi gerekip görevini yapmayanlarla ilgili ne gibi işlemler yapıldı? Bunu yapan kişi ne ceza alacak? Asıl cevap verilmesi gerekenler bunlar. Yokssa aynı tas aynı hamam devam eder.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek