SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başkenti futbolseverlerin 10 yıllık hasreti, çarşamba günü sona eriyor. Ankara seyircisi, A Milli Futbol Takımı’nı 10 yıl sonra ilk kez İsveç ile yapılacak özel maçta izleme şansı bulacak.

A Milli Takım, 5 Mart Çarşamba günü 19 Mayıs Stadı’nda İsveç ile yapacağı özel maçta, 2003 yılından bu yana Ankara’daki ilk karşılaşmasını oynayacak.

Başkentteki ilk maçını, 1925 yılında Sovyetler Birliği ile yapan ay-yıldızlı ekip, sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. Ankara İstiklal Sahası’nda oynanan maçı, hakem Hamdi Emin Alp yönetirken, milli takımın tek golünü 3. dakikada Bedri Gürsoy attı.

Sovyetler Birliği’nin, Isakov ve Botosov’un golleriyle 2-1 kazandığı maçta A Milli Takımı, Galatasaray ve Fenerbahçeli futbolcular oluşturuyordu. Milli takımda bu iki kulübün dışında ise sadece Muhafızgücü’nden kaleci Hamid Akbay yer alıyordu. Kadri Göktulga, İsmet Uluğ, Alaeddin Baydar, Zeki Rıza Sporel (Fenerbahçe), Ali Gençay, Kemal Rıfat Kalpakçıoğlu, Nihat Bekdik, Mehmet Leblebi, Mehmet Nazif Gerçin, Mithat Ertuğ da (Galatasaray) Ankara’da oynanan ilk maçta milli formayı giyen diğer futbolcular oldu.

A Milli Takım’ın Ankara’da yaptığı ilk maç, dönemin tek spor dergisi olan Spor Alemi’nde geniş yer buldu. “On beş günde bir neşr olunur, yalnız spordan bahs eder” sloganıyla 1911’de çıkmaya başlayan dergi, maçtan sonraki sayısında, Ankaralıların karşılaşmaya yoğun ilgi gösterdiğini aktarılmış. Haberde, kötü hava koşullarında oynanan karşılaşmanın çekişmeli geçtiği belirtilirken, şiddetli rüzgar ve sonradan başlayan yağmur nedeniyle maçın tatil edilmesinin gündeme geldiği bilgisi yer almış. Ayrıca yağmur nedeniyle gözlerin açılamadığı ve savunma yapılamadığı da kaydedilmiş.

10 YIL ÖNCE

A Milliler, Ankara seyircisinin karşısına son olarak 2003’teki Moldova maçıyla çıktı.

Teknik direktör Şenol Güneş yönetimindeki milli takımın ilk 11’inde Rüştü Reçber, Bülent Korkmaz, Alpay Özalan, Fatih Sonkaya, Okan Buruk, Tugay Kerimoglu, Tümer Metin, Ergün Penbe, Hasan Saş, Nihat Kahveci ve Hakan Şükür yer alıyordu.

Millilere dostluk maçında 2-0’lık galibiyeti getiren gollleri ise 30. dakikada Nihat Kahveci ve 54. dakikada Okan Yılmaz attı.

Türkiye, Ankara’daki son resmi maçını ise 21 yıl önce Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde San Marino ile yaptı. San Marino’yu 28 Ekim 1992 yılında Ankara’da konuk eden milliler, bu mücadeleden 4-1 galip ayrıldı.

Sepp Piontek yönetimindeki milli takım Hayrettin Demirbas, Gökhan Keskin, Bülent Korkmaz, Ogün Temizkanoglu, Okan Buruk, Rıza Çalımbay, Oguz Çetin, Rıdvan Dilmen, Orhan Çıkrıkçı, Aykut Kocaman ve Hakan Sükür ilk 11’iyle karşılaşmaya başladı.

Millilerin Ankara’daki son resmi maçında gollerini 37 ve 88. dakikalarda Hakan Şükür, 86. dakikada Orhan Çıkırıkçı ve 90. dakikada Hami Mandıralı attı.